Esamoje kapavietėje paminklus galima atnaujinti dviem būdais. Pirmasis, galima sakyti labiau kosmetinis. Jeigu paminklinis akmuo su metais apsinešė žaluma, samanomis, kerpėmis, jį galima nušveisti specialiai akmeniui valyti skirta priemone. Tą daryti galite rankiniu būdu pvz. patys arba mechaniniu, specialių įrankių pagalba. Jeigu planuojate šį darbą atlikti patys rankiniu būdu, Jums reikės priemonės specialiai akmeniui valyti (paprastesnį variantą prekybos centrai turi praktiškai visi), šiek tiek tvirtesnio šepečio samanoms ir kerpėms pašalinti (tik jokiu būdu ne metalinio!), švelnios šluostės paminklo nusausinimui, didesnės minkštos kempinės jo nuplovimui vandeniu, paviršiaus neraižančios kempinėlės lengvam pašveitimui su priemone. Prieš valant su priemone, sausuoju būdu reikia nuvalyti samanas ir kerpes. Tada purškiame turimą priemonę ir šveičiam tvirtesne kempinėle. Jeigu valymo metu daugiau dėmesio bus skiriama iškaltų raidžių vietoms, tada labai gražiai nusivalys ir jos. Visą antkapį nuvalius su priemone, reikia gerai nupjauti vandeniu ir nuvalyti švelnia, sausa šluoste. Kaip minėta, šitą darbą galite padaryti rankiniu būdu. Tik nusiteikite, kad laiko atžvilgiu tai imlus darbas. Ir fiziškai nelengvas. Arba, visuomet galite paprašyti specialistų pagalbos. Šis darbas bus atliktas specialių įrankių pagalba, greitai ir efektyviai, tad ir rezultatas bus kokybiškesnis. Įvertinus Jūsų darbo laiką ir pastangas, priemonių susiorganizavimą, manyčiau, kad tokios paslaugos kaina bet kurioje tuo užsiimančioje įmonėje yra sąžininga ir adekvati tam vargui.

Antrasis paminklo atnaujinimo būdas yra labiau techninis, kai norima iš pagrindų atnaujinti esamą paminklą ar renovuoti visą kapavietę. Tokiu atveju specialistas įvertina kapavietės būklę, aptaria Jūsų viziją dėl būsimų pokyčių, pataria iš praktinės pusės kaip sutvarkyti kapavietę, kad ji vėl daug metų būtų tvirta ir graži, kartu priimami sprendimai dėl būsimų darbų. Renovuojant kapavietę beveik visada galima išaugoti esamą paminklą, jeigu tik jo būklė leidžia tai padaryti. Tad pirmiausia bus nuimamas esamas paminklas ir nugabenamas į gamybos patalpas. Tikėtina, kad atnaujinant kapavietę bus perbetonuojamas jos pamatas, pašalinami seni medžiai, krūmai. Pats paminklo atnaujinimas gali vykti pakeičiant jo formą (sušvelninant linijas ar kaip tik jas padarant griežtesnes), pakeičiant paviršiaus faktūrą, pvz. nupoliruojant jį, nušlifuojant ir suteikiant blizgumo arba kaip tik suteikiant matiškumo efektą ir paviršių tarsi pašiaušiant. Paminkle galima įkomponuoti puošybos elementus (kalvystę, stiklą), galima iš vienos dalies paminklo padaryti dviejų ar trijų dalių paminklą, įkomponuojant kitokio tipo akmens rūšį, spalvą. Tuo pačiu galima atnaujinti arba perdaryti ir paminklo akmeninį pamatuką (vieta ant kurios statomas paminklas). Paminklo restauravimo metu, galima perrašyti visus mirusiųjų duomenis norimu šriftu, taip pat galima užrašus įtvirtinti iš metalo, bronzos ar pan. Po to, kai atliekami suplanuoti darbai, paminklas sumontuojamas atgal. Žinoma, jeigu paminklas statytas išties senai, yra betoninis, kritinės būklės, įvertinus laiko ir pinigų santykį labai dvejotina ar iš viso verta jį renovuoti. Dėl to geriausia, jeigu prieš priimant sprendimą pasitartumėte su šios srities specialistais.

Jeigu jaučiate, jog lankant artimųjų kapus vis kyla mintis, jog norėtumėte kažką kapavietėje pakeisti – skambinkite, mielai suteiksime nemokamą konsultaciją ar profesionaliai atliksime reikalingus darbus.

Taip pat Jums gali būti įdomu ir kiti mūsų įrašai, pvz. apie tai, kaip vyksta paminklų gamyba arba apie kapų tvarkymą ir priežiūrą visus metus.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.