Dažnai žmonės, kurie iki šiol nebuvo patyrę artimojo netekties, klausia nuo ko reikėtų pradėti, į ką atkreipti dėmesį norint kokybiškai ir ilgam įrengti kapavietę. Nuo būsimų kapo įrengimo darbų skaičiaus priklauso ir finansinė pusė, kurią dažnas nori pasiplanuoti, tad būsimas darbų sąrašas padės tą padaryti.

Norisi paminėti, kad jeigu finansinės galimybės nėra didelės, visus išvardintus darbus galite atlikti palaipsniui, kad ir per keletą metų. Tačiau kartais, užsakius visą kapavietės įrengimo paketą iš karto, finaniškai tas apsimoka labiau. Žinoma, tai nėra taisyklė, dėl to patartina viską apgalvoti ir gautas sąlygas pasilyginti. Siekiant nepermokėti, negaišti laiko ir nepatirti neigiamų emocijų, atliekant vėlesnes darbų korekcijas, vertinkite ne tik pasiūlymo finansinę pusę, bet ir suteikiamų atliktiems darbams garantijų ilgumą/trukmę, vertinkite paslaugų teikėjo atliktus darbų pavyzdžius, jeigu yra galimybė, atliktus darbus apžiūrėkite gyvai (dažnai atlikti darbai ir nauji užsakymai būna tose pačiose kapinaitėse), tai pat, paklauskite kitų klientų rekomendacijų, pasidomėkite turima paslaugų teikėjo patirtimi, pasiekimais, įvertinkite numatomas sutarties sąlygas, būsimų medžiagų kokybę (tas ypač svarbu!) ir, atkreipkite dėmesį į pradinį bendravimą, nes nuo jo priklausys, kaip sklandžiai bendravimas vyks ne tik iki darbo atlikimo, bet ir tuo atveju, jeigu kils nesklandumai.

Atnaujintos kapavietės nuotrauka po kapo sutvarkymo ir įrengimo

Tai gi, pradėti kapo sutvarkymo darbus reikėtų nuo pirminio kapo sutvarkymo po laidotuvių. Tuo metu nuimamos nudegę žvakelės, nuvytę gėlės. Visa tai gali būti pakeista naujomis. Praėjus kuriam laikui po laidotuvių (kiekvienu atveju, kada tas daroma, sprendimas būna individualus), išlyginamos kapo žemės, palaukiama, kol jos susigulės, sukris (dažnai būna pusmetis, metai, išskirtiniais atvejais – ilgiau, nei dveji metai), esant poreikiui, t.y. žemėms sukritus per daug, užpilama jos papildomai. Jeigu po laidotuvių yra žemės perteklius – ją reikėtų nukasti. Esant per mažam žemės kiekiui, užpilamas jos kiekis priklausys nuo to, kaip toliau bus tvarkomas kapas – pilama dekoratyvinė skaldelė ar dengiama plokšte. Jeigu bus pilama skaldelė, reikėtų jai palikti apie 5cm nuo kapo apvadėlių pabaigos (tiek žemių nepilti).

Jeigu dengsite plokšte, papildomo žemės kiekio dažnai neprireikia, nes kapo aukščiai sureguliuojami betono pagalba.

Dažniausiai pagrindiniai kapo sutvarkymo darbai: pirmas etapas – kapo apvado betonavimas, antras – granito apvadėlių dėjimas (jei bus pilama skaldelė ar renkamasi kita biri danga), trečia – pasirenkamas ir statomas paminklas, jei norisi – statomas suolelis, ketvirta – dedamos trinkelės aplink kapavietę, penkta – užsakomi puošimo elementai, derantys prie paminklo – vazos, skulptūrėlės, gėlių apvadai (visi šie elementai turi tiek spalviškai, tiek faktūriškai derėti tarpusavyje). Šešta – pilama skaldelė, kuriama kompozicija – kapas apželdinamas, derinant augalus tarpusavyje, bei atsižvelgiant į būsimas jų augimo sąlygas.

Pasvarstymus, kurį kapo sutvarkymo variantą rinktis – užpilti kapą dekoratyvine skaldele ar dengti plokšte, galite paskaityti čia.

Jeigu, vis gi, pateiktų patarimų neužtenka arba esate žmogus, darbus patikintis specialistams – skambinkite, mielai padėsime kokybiškai ir išskirtinai įrengiant artimojo kapavietę.

* Straipsnio autorius MB Memorus. Bet koks straipsnio originalo ar jo kopijų panaudojimas (platinimas, kopijavimas, atgaminimas bet kokia forma) be autoriaus sutikimo yra neteisėtas.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.