Kapų tvarkymas ir kapų apželdinimas visoje Lietuvoje

Kapų tvarkymo paslaugos gali apimti: kapo dizaino sukūrimą, vienkartinį proginį kapaviečių sutvarkymą prieš šventes ar kitas progas, vienkartinį pilną kapų tvarkymą atliekant kapo dekoravimo ar kitus darbus be jokios progos. Taip pat teikiant nuolatinę kapų priežiūros, kapų projektavimo ir kapų įrengimo, apželdinimo bei želdinių priežiūros paslaugas. Šių paslaugų buvimas išties supaprastina kapų tvarkymo darbus. Tai tarsi papildomų rankų šioje srityje turėjimas. Juk ne paslaptis, kad dažnai kapų tvarkymo klausimai yra šeimos ir artimųjų ginčų priežastis, kai nesutariama nei kaip, nei kas turėtų tvarkyti kapus. Siekiame padėti to išvengti. Šios paslaugos aktualios ir tiems, kas neturi pakankamai laiko, galimybių ar žinių, jog galėtų pasirūpinti kapų tvarkymu ir priežiūra tiek, kiek pačiam norėtųsi. Mūsų tikslas, kad Jūsų artimųjų kapai visada atrodytų tvarkomi, puošiami ir prižiūrimi nepriekaištingai. O kol mes tai darome – Jūs turite pakankamai laiko sau arba galite atvažiuoti tik uždegti žvakelės ir pasimelsti, užtrukdami trumpiau bei nevargdami atliekant fizinį kapo tvarkymo darbą. Po kapo sutvarkymo atliktus darbus aprašome, nufotografuojame ir atsiunčiame Jums (ar ir kitiems su kapo tvarkymu bei priežiūra susijusiems šeimos nariams), taip galite aiškiai matyti, kaip mums sekėsi.

Kapų tvarkymas

Po atliktų kapo tvarkymo darbų kartu su klientais pastebime, kad geriausi rezultatai pasiekiami, kai tvarkant kapus yra pagalvojama apie visumą – tiek paminklo suprojektavimą ir pastatymą, tiek kapo vidinės dalies įrengimą, nes taip sukuriamas vientisas kapo stilius. Dirbdami ilgą laiką kapų įrengimo srityje, bendradarbiaudami su kitų sričių specialistais, sukūrėme keletą unikalių technologijų, kurios dvigubai prailgina kapavietės ilgaamžiškumą, bei garantuoja lengvesnę kapo priežiūrą po sutvarkymo. Mūsų tikslas – kad Jūsų artimųjų kapai visada atrodytų tvarkomi, puošiami ir prižiūrimi nepriekaištingai.

Bendrai tvarkant kapus galima juos dekoruoti skaldele, dalinai ar pilnai dengti akmens plokšte, apsodinti daugiamečiais augalais ar derinti šias dangas tarpusavyje. Žemiau pateikiami skirtingi kapo sutvarkymo pavyzdžiai:

Dažniausiai yra atliekami šie pagrindiniai naujos kapavietės tvarkymo darbų etapai:

  1. Kapo pamato betonavimas;
  2. Granito apvado ar tvorelės iš metalo įrengimas arba akmens plokščių klojimas;
  3. Statomas paminklas, jei pageidaujama – statomas suolelis;
  4. Dedamos trinkelės aplink kapavietę;
  5. Įrengiami puošimo elementai, derantys prie paminklo – vazos, skulptūrėlės, gėlių apvadai;

Tuo atveju, jeigu kapavietė tvarkoma biria danga, tada pilama skaldelė, kuriama kompozicija – kapas apželdinamas, derinant augalus tarpusavyje, bei atsižvelgiant į būsimas jų augimo sąlygas. O jeigu kapas jau yra įrengtas, dažnai tenka atlikti tik jo dekoravimo darbus (pvz.: biria danga), papildant želdiniais. Labai gražu, kai kapų tvarkyme yra naudojamos gerai tarpusavyje suderintos skirtingo tipo dangos, pvz. akmens plokštė derinyje su daugiamečiais augalais, dekoratyvinė skaldelė su dekoratyviniais augalais. Kai naudojamos skirtingos dangos, sutvarkytas vaizdas būna gyvesnis, originalesnis (fotografijos aukščiau). Galima pastebėti, kad tvarkantys kapus ne visada naudoja atskyrimus dangoms. Jeigu norisi ilgalaikio rezultato (kad dangos ilgai nesimaišytų tarpusavyje) – perskyrimus naudoti yra būtina. Svarbu jų spalva, įtvirtinimo gylis, kiek aukštai išlindęs perskyrimo kraštelis. Spalva turėtų būti neutrali, įtvirtintas giliai, kad neiškilnotų šalčiai ir išlindęs virš pasirinktos dangos iki 1cm. Siekiant preciziško vaizdo – būtina juos gražiai sujungti. Sujungimo vietos taip pat neturėtų matytis. Kad neaugtų piktžolės, reikalinga naudoti specialų patiesalą. Polietilenas tarnauja gana trumpai. Veikiamas išorinių sąlygų (karščio, šalčio) jis greitai suplyšta. Taip nutikus netik sėkmingai auga piktžolės bet ir po polietilenu esanti danga maišosi su skaldele. Tam verčiau rinktis geotekstiles. Jos praleidžia drėgmę (skaldelė nepūva, nežaliuoja), bet nepraleidžia piktžolių ir jos neveikia išorinės aplinkos sąlygos.

Perskyrimų įtvirtinimas:

Kapų tvarkymas ir priežiūros darbai šiek tiek skiriasi pagal sezoniškumą. Vasario mėnuo dar priskiriamas žiemos mėnesiui, o kovas yra labai ankstyvas pavasaris, dėl to ne visi šiuo laikotarpiu suskumba aplankyti artimųjų kapų, ką būtų galima paminėti, kaip vieną iš didžiausių ir pagrindinių pavasario klaidų. Tačiau po visų Šventųjų ir mirusiųjų dienos, kas neturėjo galimybės užsukti ant kapų iš karto po švenčių, turėtų suskubti aplankyti juos vos tik nutirpsta sniegas. Po nudegusių žvakelių, senų puokščių nurinkimo, galima būti ramiems, jog kapas pasiruoštas pavasario sutikimui. Bendrai pavasario sezonas kapų tvarkyme nėra išskirtinis, tačiau turintis reikalingų atlikti darbų sąrašą. Pirmiausia ir svarbiausia – reikia palaukti, kol iš žemės išeis įšalas. Tai gali būti kovo pabaiga, balandis – priklausomai nuo sezono. Jeigu įšalas neišėjęs, tada su augalų sodinimu vertėtų palaukti. Kai žemė jau atšilusi galima pradėti jos įdirbimą. Po žemės supurenimo sodinamos pavasarinės gėlės (įprastai pirmiausiai pasirodo našlaitės), dekoratyviniai spygliuočiai. Esami augalai patręšiami, jeigu yra poreikis – apgenimi, kad pradėtų vegetuoti. Nebūtina juos stipriai genėti, užtenka, jeigu šiek tiek pakarpomi. Jeigu reikia – aplink kapą klojamos trinkelės, atliekami kapavietės restauracijos, dangos atnaujinimo darbai. Ankstyvą pavasarį labiau reiklius dekoratyvinius augalus, pvz. gluosniukus, baltąsias eglutes, galima pridengti balta, plona geotekstile, nes šiuos augalus dažnai pažeidžia ankstyvos pavasario saulės spinduliai, ko pasekoje augalus pažeidžia saulė ir jis pagelsta. Jeigu dekoratyviai augalai buvo uždengti iš po žiemos, pavasarį nereikėtų skubėti jų atidengti, nes augalai dengiami ne tik nuo sniego, bet ir nuo kaitrios pavasario saulės.

Taigi, verta šiek tiek palūkėti, nes su pavasariu prasideda ir piktžolių vegetacija. Jeigu aplink kapavietę jų yra daug – galima naikinti cheminiais preparatais (herbicidais) arba tiesiog ravėti. Pavasariui persiritus į antrą pusę ir labiau vasarojant, kapas toliau prižiūrimas – pasodinamos ir prižiūrimos sezoninės gėlės – liejamos, tręšiamos, nuskabomi nužydėję žiedai, rūpinamąsi, kad kape ir aplink jį neaugtų piktžolės, svarbu, kad augalai turėtų pakankamai drėgmės, esant reikalui papildomai liejama. Atėjus rudeniui tenka dažniau lankyti artimųjų kapus ir pasirūpinti nukritusiais lapais, kad jie neužklotų visos kapavietės. Taip pat (iki spalio pradžios) tai yra puikus metas formuoti ir genėti augalus, pavyzdžiui, gyvatvores, buksmedžius, tujas, jeigu šis darbas nebuvo atliktas anksti pavasarį. Šalčiui jautresnius augalus šalnoms prasidėjus verta pridengti ar bent jau pamulčiuoti. Iki šalnų rekomenduojama augalus gausiau prilieti, kad pavasarį jie galėtų pradėti vegetaciją ir būtų atsparesni saulės kaitrai (tai ypač svarbu spygliuočiams).

Jeigu reikalinga pagalba prižiūrint, tvarkant artimųjų kapus – kreipkitės į mus.

Kapų apželdinimas

Kapų apželdinimas yra labai svarbi dalis kuriant kapų dizaino ir dekoravimo idėjas bei tvarkant kapus. Jeigu skirstytume dalimis, būtų galima sakyti, jog 30% viso kapo vaizdo sudaro paminklas, 30% vidinis kapo sutvarkymas (danga), 30% želdiniai ir 10% būtų galima palikti dekoravimo elementams (papuošimai, vazos, trinkelės ir pan.).

Skirtingų želdinių pagalba tam pačiam kapui galima suteikti visai skirtingą vaizdą. Galima apsodinti taip, kad augalai patraukdami žvilgsnį taptų akcentu, suteiktų kapavietei „gyvybingumo“, žaismingumo arba galima apsodinti taip, kad tiesiog suteiktų ramų, žalią toną akmeniui. Mūsų komanda gali atlikti augalų parinkimo ir kapo apželdinimo darbus. Prieš apželdinant kapus įvertiname būsimas augalų augimo sąlygas ir būsimą kapo lankymo dažnumą jų priežiūrai. Rinktis šviesomėgius augalus patariama tuo atveju, jeigu kapas yra tiesioginiuose saulės spinduliuose. Jeigu kapas yra po medžiais, rinktis patariama dalinį arba visišką pavėsį pakenčiančius augalus. Jeigu neturėsite galimybės dažnai prižiūrėti kapo, lieti, tręšti ir kitaip prižiūrėti augalų – patariame rinktis visiškai nereiklius augalus. Kapui apželdinti daugiamečiais augalais tinka tik pakankamai nedidelė bendrai aplinkos apželdinimui skirtų augalų dalis. Tad tikrai ne bet koks nusipirktas augalas tiks.

Kapo apželdinimo variantai:

Apželdinant kapą svarbu, kad augalai pasižymėtų kiekvienu metų laiku. Svarbu, kad želdinant būtų ir daugiamečių, ir vienmečių augalų. Taip vaizdas visada išliks „gyvas“. Atliekant kapo želdinimą labai svarbu tinkamai suderinti augalus tarpusavyje. Dažnai kapuose pasodinti augalai būna per dideli, per maži, jų būna per daug, ar susodinta skirtingų spalvų ir rūšių. Svarbu yra neperkrauti kapo spalvų ir faktūrų įvairove. Augalus galima išdėlioti gana įprastai – kapo kampuose, šonuose arba nestandartiškai – sukuriant įvairius raštus ir simbolikas iš jų. Didžiausi augalai sodinami kapo viršutinėje dalyje, o žemiausieji – kapo apatinėje, šoninėse dalyse ar kapo centre. Labai svarbu, kad su laiku augdami augalai neužgožtų paminklo, neužstotų užrašų, būtų išdėlioti laikantis tinkamų sodinimo atstumų. Metai iš metų populiariausios vienmetės gėlės kapuose yra ledinukai, našlaitės, gvazdikiniai serenčiai. Pastarieji dar kartais yra sodinami su žilėmis.

Standartinės kapų gėlės ir standartinis apsodinimas:

Kartais užtenka pasitelkti fantaziją ir tais pačiais standartiniais augalais kapą apželdinti nestandartiškai, pvz. visažydes begonijas susodinti ratu, panaudojant kelias spalvas (pvz. pirma rausvos, tada baltos ir tada rožinės) ar sumaišyti kartu, padarant kelių atspalvių miksą vienoje vietoje (pvz. baltos, rausvos ir rožinės). Tas pats su našlaitėmis ir kitomis gėlėmis. Nereikia bijoti spalvų įvairovės, jeigu gėlės bus akcentu kapavietėje ir jeigu jas sodinsite vienoje vietoje. Beveik niekada neapsiriksite, jei sodinsite kelių pastelinių atspalvų gėles. Jos atrodo labai natūraliai, neblaško dėmesio. Taip pat galima komponuoti pasirenkant margus ar žaliaspalvius augalus, kaip foną gėlėms, pvz. žemaūgį darželinį margenį. Jis galėtų būti centre, o aplink jį ratu baltos spalvos našlaitės. Labai gražu violetinio atspalvio verbenos su žilėmis, jei siekiate kontrastingesnio sprendimo, tie patys didieji serenčiai gali būti sodinami kartu su vienspalviu, žaliuoju ar gelsvą kraštelį turinčiu margeniu. Taip apželdinti kapai atrodys originaliau, nei tiesiog pavieniui susodinus keletą sezoninių gėlių krūmelių ar pavienes gėles išdėsčius po visą kapą. Kas kartą sodinant augalus vertėtų pagerinti jiems gruntą, nes esamas gruntas praranda maistingąsias medžiagas (ypač, jeigu neesate įpratę pasodintus augalus dažniau patręšti), keičiasi grunto struktūra.

Įdomesni gėlių susodinimo variantai:

Platesnė informacija ir patarimai apie augalus: kapo apželdinimas vienmetėmis gėlėmis ir kapo apželdinimas daugiamečiais augalais.