Nusiteikite, jog laidotuvių metinėms artėjant įprastai sustiprės visos emocijos – netekties skausmas, ilgesys, liūdesys bėjėgiškumas. Natūraliai jausite ir papildomą stresą dėl laidotuvių metinių ar kapo įrengimo darbų organizavimo. Dėl to kai kurie norėsite, kad diena prabėgtų kuo greičiau, o kai kurie stengsitės skirti tam kuo daugiau laiko. Kad ir kurį variantą pasirinksite – jie abu geri. Tiesiog bet kokiu atveju Jums reikės bent minimalaus plano.

Tai gi, kaip vyksta standartinis mirties metinių paminėjimas? Apsilankoma bažnyčioje pamaldoms, tada kartu su kunigu keliaujama prie artimojo kapavietės pašventinti įrengtos kapavietės, sukalbama malda, padedama ant kapo gėlių, uždegama žvakutė. Po kapo aplankymo, artimieji pakviečia visus paminėjimo pietų. Bažnyčioje ar pietų metu dažnai gieda giedoriai. Stalo centre pastatomas kryželis su jo šonuose uždegtomis žvakėmis, gali būti pastatomas ir mirusio portretas. Paminėjimo dalyviai sukalba maldas, sėdasi, giesmininkai pagieda keletą giesmių, tada pradedama valgyti. Kartais dar kartą prisimenamas velionis – dalijamasi atminimo istorijomis, skaitomi paruošti žodžiai. Tačiau dažniausiai likęs laikas skiriamas tiesiog maloniems, senai matytiems giminaičių pokalbiams. Įprastai toks scenarijus vyrauja daug vyresnių artimųjų metinėse. Tačiau gali būti ir kitaip. Štai keletas idėjų ir patarimų, kaip galėtumėte pagerbti bei prisiminti savo artimąjį. Daugelyje šalių panašios idėjos mirties metinių organizavimui jau tampa tendencija.

  1. Suplanuokite atminimo vakarą iš anksto. Apgalvokite ką norėtumėte pakviesti, kokį biudžetą tam skirti. Kviesti galite ne tik artimiausius giminaičius, bet ir mirusiojo draugus, buvusius bendradarbius, bendraklasius, tiesiog visus artimus bičiulius, kurie nuoširdžiai norėtų pabūti atminimo dieną šalia Jūsų arba kuriuos Jūs pats (-i) norėtumėte matyti.
  2. Išsirinkite, apžiūrėkite vietą gyvai, kurioje vyks paminėjimas. Ją rinkitės pagal tai, kiek žmonių planuoja dalyvauti – kad būtų visiems jauku, erdvu. Įsitikinkite ar tuo metu šalia nevyks kokios triukšmingos šventės. Jeigu planuojate rodyti prezentaciją su fotografijomis ar rodyti video įrašą apie artimąjį, įsitikinkite, kad tose patalpose yra visos tam pritaikytos techninės galimybės – garso ir video aparatūra.
  3. Paminėjimo pietus ar vakarienę galite organizuoti ir namuose, jeigu planuoja susirinkti nedaug artimųjų. Tą vakarą/dieną galite paruošti mėgstamiausią artimojo patiekalą ir juo pavaišinti svečius. Galite kartu pažiūrėti filmą, kurį mėgo žiūrėti mirusysis ar užsiimti kita jo buvusia mėgiama veikla.
  4. Jeigu miręs asmuo buvo aukšto socialinio statuso, žinomas visuomenėje, meninėje veikloje, galima suorganzuoti atminimo vakarą aptariant ir prisimenant jo profesinius pasiekimus, parenkant atitinkamą muzikinį foną, pakviečiant buvusius kolegas. Paprašykite jų pasiruošti keletą atminimo žodžių, jeigu turi, paprašykite, kad atsineštų turimas mirusiojo fotografijas, laiškus ar kitus prisiminimą keliančius jo asmeninius daiktus.
  5. Iš savo turimų fotografijų ar video medžiagos galite pasiruošti prezentaciją ar sukurti video filmuką apie artimąjį. Paskutiniu metu tai tampa itin populiaru.
  6. Tiek paminėjimui prie kapo, tiek vietoje kurioje bus šventiniai pietūs, galite suorganizuoti gyvą muzikinį foną, pvz. grojimą smuiku. Atmosferai tai suteiks jaukumo.
  7. Galite pasiruošti atminimo-padėkos laišką, kurį perskaitytumėte prie artimojo kapo ar panaudotumėte jo skaitymą, kaip įžangą vakarienės metu.
  8. Galite užsisakyti vieną, bet gražią gėlių kompoziciją ir ja papuošti kapą. Informuokite gimines ir artimuosius, jog gėlių neneštų. Jeigu jie vistiek nori tai daryti, paprašykite, kad atneštų pvz. po vieną chrizantemos ar rožės žiedelį – viską pamerksite į vieną platesnę vazą esančią ant kapo.
  9. Galite sukurti jaukumo aplinkai kurioje būsite – dekoruoti susitikimo vietą gėlėmis, dekoratyvinėmis žvakėmis. Pasirūpinti lengva fonine muzika ar šiai tematikai tinkamu stalo dekoru.
  10. Pietų/vakarienės metu galite paruošti dekoruotą, pvz. užpildytą smėliu specialų padėkliuką, ant kurio kiekvienas dalyvaujantis uždegtų mirusiojo atminimui arbatinę žvakelę ir padėdamas ją mintyse išreikštų mirusiąjam padėką ar tiesiog sukalbėtų maldą už jį.
  11. Dar gana naujas būdas prisiminti mirusiuosius – atminimo knygos. Paminėjimo metu galite perleisti iš rankų į rankas atminimo albumą su fotografijomis, kuriame būtų pateikiama visa mirusiojo gyvenimo istorija – nuo jo gimimo iki išėjimo momento. Taip artimieji išvystų ir prisimintų kiekvieną jo gyvenimo momentą, ne tik galbūt kažkurį vieną geriau žinomą gyvenimo tarpsnį. Kai kurie giminės nustemba pamatę ir tam tikras fotografijas, nes nežinojo ar pamiršo, jog tokios iš viso yra. Juolab, kai albumas ruošiamas surinkus nuotraukas iš kelių giminaičių. Galite pasiruošti ir tuščią atminimo albumą, kuris būtų skirtas svečių atsineštų fotografijų įklijavimui ar atminimo žodžių įrašymui. Tai žodžiai, kuriuos kiekvienas norėtų ištarti tam žmogui, jei jis dabar būtų šalia.
  12. Jeigu tai buvo jaunesnis asmuo, galite pavartyti artimojo socialinius tinklus. Tai prisiminsite kokiomis paskutinėmis akimirkomis Jūsų artimasis gyveno.

Jeigu mirties metinių dieną sutiksite vienas, įprasmindami artimojo atminimą galite:

  1. Paaukoti mirusiojo vardu. Jeigu tai buvo vyresnis žmogus, galite aukoti pvz. senelių namams, jeigu buvo vaikas – kūdikių ar namų vaikams. Galite padovanoti Jums jau nereikalingus mirusiojo asmeninius daiktus, pvz. drabužius tiems, kam šiai dienai jų labiausiai reikia.
  2. Galite aplankyti vietą, kurią dažniausiai lankydavo Jūsų artimasis – galbūt tai buvo jo mėgstama kavinė? arba nuvykite ten, kur jis norėjo tą padaryti dar būdamas gyvas. Arba tiesiog nuveikite kažką tokio, ką mėgo daryti jūsų artimasis, pvz. nuvykite prie jūros ar pasivaikščiokite parke.
  3. Pasodinkite medelį artimojo atminimui ir taip įprasminkite jo būtį.

Jeigu artėjant metinėms reikalinga pagalba – kreipkitės. Ne tik pasidalinsime idėjomis ir patarimais, bet ir mielai padėsime įamžinti šviesius Jūsų prisiminimus – sukursime individualų artimojo atminimo albumą ar nuimsime rūpesčius dėl jo kapo įrengimo.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.