Paminklų gamyba

Jau tampa įprasta, kad paminklai kapams yra gaminami individualiai, atsižvelgiant į kiekvieno kliento pageidavimus. Po poreikio atsiradimo, susitikime su klientu, dalyvauja akmentašys-dailininkas ir/ar aplinkos dizaineris. Akmentašys yra tas asmuo, kuris puikiai išmanydamas akmens sąvybes bei turėdamas piešimo įgūdžių, atsižvelgdamas į kliento poreikius gali pateikti savo sprendimus ir siūlymus dėl individualaus paminklo sukūrimo ar esamo paminklo renovavimo. Šis asmuo dalyvauja ne tik idėjos sukūrime, bet ir akmens apdirbimo procese, asmeniškai atsakydamas ir prižiūrėdamas, kad viskas vyktų sklandžiai siekiant sutarto puikaus rezultato. Šis asmuo dalyvauja ir vėlesniame projekto vykdymo eigoje, jau atliekant įgyvendinimo darbus kapavietėje. Aplinkos dizaineris pasiūlo galimus sprendimus atsižvelgdamas į Jūsų poreikius tiek dėl paminklo dizaino (paminklo kūrimo procesas yra komandinis darbas, kuris apima labai svarbią techninę dalį, bei ne ką mažiau svarbią ir vizualią dalį), tiek dėl bendro kapavietės vaizdo bei vidinio kapų tvarkymo.

Paminklo kūrimo procesas yra komandinis darbas, kuris apima labai svarbią techninę dalį, bei ne ką mažiau svarbią ir vizualią dalį.
Dviejų dalių paminklas

Granito antkapių gamyba ir puošimo galimybės

Manome, jog gražiai kapavietei įrengti labiau reikia subtilaus skonio ir gero dizaino, nei didelio kiekio pinigų. Įprastai antkapius (paminklus) gaminame iš granito, tačiau dažnai juos papildome ir įvairiais meniniais elementais, pvz. stiklo elementais, kalvystės gaminiais, skulptūromis iš marmuro. Gaminant kelių dalių paminklą naudojame ir skirtingų spalvų akmenį. Tokie paminklai tampa nestandartiniais, įgauna puošnumo ir išskirtinumo. Dekoratyviai apdirbtas granitas gali būti komponuojamas su natūraliu, lietuvišku lauko akmeniu, taip sukuriant šiuolaikiškai natūralų duetą. Sudėtingesnių antkapių gamyboje naudojame ne tik šiuolaikines technologijas ir įvairią modernią įrangą, bet dar įdedame ir daug rankų darbo. Iš akmens galime pagaminti detalius ir išskirtinius kapo puošybos elementus, pvz. gėles. Gamybos procesas dažniausiai vyksta tokiais etapais: suteikiame akmeniui formą pagal projektą, nupoliruojame ar kitaip apdirbame jo paviršių, iškalame raides, įkomponuojame religinę simboliką, jeigu yra poreikis – iškalame paveikslus, raštus ar žmonių portretus, įkomponuojame kalvystės ar kitus dekoro elementus. Antkapių gamyboje naudojame įvairaus storio akmenį, pradedant nuo 3cm ir baigiant beveik neriboto dydžio vientisais akmens luitais. Tačiau įprastai gaminame paminklus iš 7-10cm akmens pločio – viskas priklauso nuo pasirinkto dizaino bei finansinių galimybių.

Pagrindinė medžiaga iš kurios gaminami paminklai-antkapiai, kapo plokštės yra granitas. Tai natūrali, ilgaamžė, patvari, atspari mūsų aplinkos sąlygoms medžiaga, kurios sudedamoji dalis yra įvairių rūšių mineralai (pvz. kvarcas, žėrutis), suteikiantys akmeniui tam tikrą faktūrą, raštą, spalvą. Granito spalvų spektras yra gana didelis, priklausantis nuo uolienos kilmės. Paminklų gamyboje taip pat naudojami marmuro, akmens, stiklo, metalo elementai, įvairios skulptūrėlės. Tačiau tai jau priskiriama detalėms ir puošybos elementams.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.

Paminklų gamybos procesas

Ilgiausiai trunkanti ir sudėtingiausia darbo dalis yra idėjos stadija. Šioje stadijoje bendradarbiauti gali tekti nuo 1 iki 8 savaičių. Kai turime idėją, paminklai dažniausiai pagaminami per 1-4 savaites. Jeigu paminklas sudėtingesnis, jo kūrime dalyvauja ir kitų sričių specialistai, tada gamybos trukmė dažniausiai būna iki 8 savaičių. Tačiau priklausomai nuo užsakymo meto (ar neartėja didžiosios šventės) bei projekto sudėtingumo. Visą procesą nuo idėjos sukūrimo iki visiško projekto pabaigimo prižiūri ir jam vadovauja, jau daugiau kaip du dešimtmečius praktinės patirties turintis akmentašys bei projekto autorius. Paminklai gaminami Kaune ir Kauno rajone, dėl to pageidaujant kviečiame norinčius klientus atvykti ir įvertinti užsakyto projekto tarpinius rezultatus, dar kartą aptarti visus niuansus, o reikalui esant – atlikti pakeitimus gamybos proceso metu.

Projektas - Ežero dugnas
Projektas “Ežero dugnas”.
Pirminė vizualizacija piešta ranka ir įgyvendintas projektas.
Projektas - Lelija
Projektas “Lelija”.
Pirminė vizualizacija ir jau įgyvendintas projektas.
Netradicinio išplanavimo kapavietės projektas su skaldele per vidurį ir trijų dalių paminklu
Netradicinio išplanavimo kapavietės projektas su skaldele per vidurį ir trijų dalių paminklu.
Netradicinio išplanavimo kapavietės projektas su skaldelės, akmens plokštės ir augalų deriniu, bei kampiniu paminklu
Netradicinio išplanavimo kapavietės projektas su skaldelės, akmens plokštės ir augalų deriniu, bei kampiniu paminklu.

Gaminant paminklus gamybos procesas atiekamas pasitelkus vien tik automatizuotus įrenginius, pvz. įrenginys iš didžiulio akmens luito atpjauna maždaug reikalingų išmatavimų akmens gabalą, tačiau didžioji dalis vyksta pasitelkus smulkius įrenginius ir žmogaus rankų darbą. Akmentašys iš atpjauto akmens gabalo išpjauna tikslių išmatavimų formas, atlieka jų dailinimą, šlifavimą, detalių išpjovimą. Tai yra techninė paminklų gaminimo dalis. Kartais prieš pjaunant tikslias formas ar kuriant puošybos elementus yra įvertinamas atpjautas akmuo. Būtent to naujai prapjauto akmens atspalvis, raštų išsidėstymas. Gana dažnai pagaminamas realaus dydžio popierinis šablonas, kurį pridėjus prie konkretaus akmens galima įvertinti, kiek akmens raštas tiks prie detalės ir kaip visa tai atrodys realybėje. Jeigu užsakoma kalvystės elementas, realių dydžių popieriniai elementai pridedami prie akmens, kad būtų galima įsivaizduoti, kaip viskas derės tarpusavyje. Sudėtingesnio projekto atveju, popierinis realaus dydžio šablonas praverčia ir toliau apdirbant akmenį ir tarnauja tarsi sufleris akmentašiui atliekant smulkių detalių apdirbimo darbus.

Pagaminus atskiras detales (jeigu paminklas iš kelių dalių), gali būti pasikviečiamas užsakovas įvertinimui. Jeigu viskas tinka, organizuojami detalių sujungimo darbai, paminklo statymo darbai, o jeigu yra pastebėjimų ar kyla naujų idėjų – atliekamos korekcijos atsižvelgiant į jas. Po akmeninės dalies gamybos proceso atliekami paminklo dailinimo darbai, pvz. piešiamas paveikslas, portretas, kalamos raidės ar pan. Dalis paminklo dailinimo darbų gali likti paminklo statymo momentui, pvz. raidžių klijavimas ant paminklo ar kalvio paruoštų puošybos elementų tvirtinimas.

Kapo įrengimo proceso etapai

Paminklų renovavimas

Atliekame pastatyto paminklo atnaujinimo, restauravimo darbus. Ilgą laiką stovintis, geros būklės paminklas, įterpus šiuolaikines detales ar suteikus jam kitokią formą, gali būti atnaujintas. Renovuodami kapus, siūlome išlaikyti dalį esamo paminklo, panaudojant jo akmenį, nes taip yra ekonomiškiau ir tuo pačiu išlaikoma buvusio atminimo vertė. Paminklas gali būti perdaromas suteikiant jam visai kitokią formą, kai dviejų dalių paminklas perdaromas į trijų dalių paminklą, įterpiant ir kitos spalvos akmens ar papildomos meninės kalvystės elementus. Žemiau pateikiamos paminklų renovavimo fotografijos.

Paminklų statymas

Paminklų pastatymu ir kapų įrengimu rūpinasi ilgametę praktinę patirtį turintys darbuotojai. Už konkretų projektą atsakingas asmuo aktyviai dalyvauja paminklo kūrimo, jo statymo ir visos kapavietės įrengimo procese nuo pradžios iki galo, taip užtikrindamas sklandų ir efektyvų darbą. Bet kokio kapavietės elemento montavimo darbai (paminklas; kiekvienas jo atskiras elementas; kapo pamatai) atliekami ant metalinių konstrukcijų ir sutvirtinami betoninės medžiagos pagalba. Tokiu principu pastatyti paminklai ir kiti kapo elementai yra ilgaamžiai. Žemiau pateikiamos paminklų statymo ir visos kapavietės įrengimo fotografijos.

Kapavietės elemento montavimo darbai atliekami ant metalinių konstrukcijų ir sutvirtinami betoninės medžiagos pagalba.