Kapų dizainas ir kapų dekoravimas visoje Lietuvoje

Kapo tvarkymo projektas

Sukursime autorinį projektą, pateiksime idėjas kapo tvarkymui, dekoravimui.

Siekiant pačiam susikurti kapo vidaus dizainą ir skoningai dekoruoti kapavietę su smėliu, juodžemiu ar skaldele yra nelengvas uždavinys. Viena to priežasčių yra didelė medžiagų įvairovė, kur vien dekoratyvios skaldelės galite rasti virš 100 skirtingų rūšių ir kiekvienos jų – dviejų, keturių skirtingų frakcijų. Augalų pasirinkimas taip pat labai platus, nes vien tik spygliuočių yra virš 300 rūšių, o kur dar vienmetės, dekoratyvios daugiametės gėlės, kurios taip pat naudojamos apželdinant kapus. Jeigu kartu renkatės ir paminklą, tai užsukę į bet kurią paminklų prekybos aikštelę rasite, kad yra trijų skirtingų tipų paminklai kapams, tai yra paminklai vienos, dviejų ir trijų dalių, o bendrai – virš 100 galimų pasirinkimo variantų vienoje vietoje.

Kapų tvarkymas

Dėl to manome, jog verta patikėti šį atsakingą ir labai kruopštų darbą profesionalams. Mes turime ne tik daug dizaino ir dekoravimo idėjų, bet ir stiprias technines žinias, žinome plačias pasirinkimo galimybes. Užtikriname visapusiškai išbaigtos, kokybiškai įrengtos ir vizualiai suderintos kapavietės rezultatą. Kapavietės dizainu pasirūpiname suteikdami konsultaciją kapavietės įrengimo, jos atnaujinimo klausimais ar paruošdami kapui individualų projektą. Suformuosime bendrą kapavietės viziją, atsižvelgdami į mūsų turimą patirtį, šiuolaikines tendencijas bei Jūsų pageidavimus. Pagal esamą kapo aplinką, esamą paminklą, sukursime individualų ir išskirtinį kapo dizainą, o jeigu paminklo-antkapio dar neturite – padėsime jo pasirinkime. Tam, kad žinotumėte koks bus galutinis rezultatas ir kiek jis atitinka Jūsų lūkesčius, pateiksime projekto vizualizacijas 2D arba/ir 3D formatais. Ši paslauga padės sutaupyti daug brangaus laiko idėjų paieškoms. Vizualizacijų turėjimas palengvins komunikaciją su giminaičiais, nes sprendimą dažniausiai priimsite ne vienas. Tačiau bene svarbiausia, kad sukurtas projektas bus individualus ir asmeninis, kas užtikrins kapavietės išskirtinumą ir originalumą. Pasiekite puikių ir ilgalaikių kapavietės įrengimo ar jos atnaujinimo rezultatų – pradėkite nuo kapo dizaino projekto.

Kapų dizainas

Kapo nuotrauka po kapavietės tvarkymo ir įrengimo Marijampolėje

Sukursime autorinį kapavietės dizainą, pateiksime idėjas kapo tvarkymui, dekoravimui.

Daugiau nei prieš šešerius metus inicijavome ”kapų dizainas” termino ir tokios paslaugos atsiradimą. Šios paslaugos dėka apgalvojami ir pateikiami įvairūs kapavietės tvarkymo variantai, parenkamos medžiagas kapo sutvarkymui, bei augalai kapo apželdinimui. Visa tai derinama prie jau esamo paminklo arba kuriama viskas naujai – galvojamas bendras kapavietės dizainas, jos stilius. Praktika rodo, jog įrengiant naują kapavietę geriausių rezultatų pasiekiama, kai paminklo ir kapo vidaus sutvarkymo projektai kuriami vienu metu. Kai jau yra įrengta kapavietė, tolimesnis kapo tvarkymas ir kapo dizainas derinamas prie esamo paminklo. Dažnai galima pastebėti pastatytus itin prabangius ar meninius paminklus, tačiau vidinis kapų dizainas dažnai yra neatliktas arba atliktas nekokybiškai, dėl ko žvelgiant į tokią kapavietę pasigendama tvarkos, vientisumo, užbaigtumo. Paradoksas tame, kad žvelgiant iš finansinės pusės, vidinis kapo sutvarkymas, pvz. kapo dengimas skaldele ir augalais sudaro tik apie 20% visų kapavietės įrengimui skiriamų išlaidų. Bet su tuo 20% skiriamų pinigų pasiekiamas visiškai išbaigtas galutinis rezultatas, t. y. sukuriamas vientisas kapo dizainas, stilius.

Čia matoma tai pačiai kapavietei skirti skirtingi sutvarkymo variantai:

Kapo sutvarkymo dizainas
Kapavietės tvarkymo dizaino nuotrauka su kapo dekoravimu įvairiais augalais ir įkomponuotu juodu paminklu Panevėžyje

Kurdami kapų dizainą apgalvojame visas detales, deriname jas tarpusavyje ir stengiamės sukurti unikalų, vienetinį projektą, Pastarasis gali būti modernus, bet kartu turėti išliekamąją meninę vertę metams bėgant, pvz. paminklas su kalvio rankų darbo elementais ar asmeninė mirusiojo simbolika kapo viduje. Kapo dizaino sudedamoji dalis yra net gi trinkelių aplink kapavietę raštas, spalva, medžiaga. Pageidaujant klasikinio tipo kapavietės, siūloma rinktis ne tik ramesnės spalvos paminklinius akmenis bei tvoreles, bet ir pasirinkti neutralių spalvų takelius. Pavyzdžiui, raudonos spalvos trinkelės aplink kapavietę, sukurs sunkumo vaizdą ir savo ryškumu užgoš patį kapą. Kita vertus yra atvejų, kai trinkeles dedantys asmenys artimiesiems renkasi ryškias spalvas, nes jiems patiems taip atrodo gražiau. Tokiu atveju rekomenduojamos natūralios trinkelės iš granito (kubeliai) arba paprastos, neutralios pilko betono trinkelės. O geriausia būtų naudoti tokios spalvos ir rašto dangą, koks jau yra pradėtas dėti šalimais esančiose kapavietėse. Tokiu būdu išlaikomas vientisumas tiek faktūros, tiek spalvos atžvilgiu, kuris sukurs tvarkos pojūtį kapinėse ir ramų vaizdą.

Kapavietės apželdinimas ir dekoravimas daugiamečiais augalais Kauno rajone

Kapų dizaine ypatingai didelį vaidmenį atlieka augalai ir tinkamas jų parinkimas. Derinant augalus pagal spalvas, sezoniškumą, augalo faktūriškumą galima sukurti išties efektingą ar atvirkščiai – labai klasikinį ir lengvą vaizdą. Kadangi kapavietė yra sąlyginai mažo ploto, jos dizaino kūrime yra svarbu visos, iš pažiūros atrodytų tik smulkmenos, pvz. – vazų, žibintų vieta, jų spalva, dydis, medžiaga iš kurios yra pagamintos. Taip pat svarbu ant paminklo užrašuose naudojamų raidžių šriftas ir jų spalva, kapo akmens tvorelės forma ir spalva. Taigi, mūsų tikslas – padėti profesionaliai sukurti tobulą, Jūsų artimųjų amžinojo poilsio vietą, atsižvelgiant į Jūsų poreikius bei tam tikras, visuotinai nustatytas erdvės planavimo bei želdinimo taisykles.

Kapų dekoravimas

Kapų dekoravimas suprantamas, kaip papildomų elementų erdvėje panaudojimas, kuriais siekiama sustiprinti ar papildyti sukurtą pagrindinį vaizdą. Vidinis kapų dekoravimas gali būti atliekamas panaudojant įvairias birias dangas – smėlį, juodžemį, dekoratyvinę skaldelę, gludintus akmenukus, akmens mulčią, natūralų pušų žievės mulčą. Dekoravimui dažniausiai naudojamas šių dangų mišinys (tačiau derinant jas pagal dangos kilmę, pvz. smulkus pušų žievės mulčas šalimais stambios frakcijos skaldelės dažniausiai netiks). Taip pat dekoravimui tinka įvairūs stacionarūs akmens gaminiai – vazos, gėlynai, akmens „pėdutės“, žibintai iš akmens ar metalo, įvairūs kalvystės elementai. Gali būti ir keramikos, stiklo gaminiai, medžio drožiniai. Svarbiausia, kad dekoravimas papildytų bendrą kapavietės vaizdą. Išvardinti dekoro elementai yra ilgaamžiai.

Trumpiau tarnaujantys dekoravimo elementai yra įvairūs floristikos gaminiai. Pvz. puokštės, kompozicijos. Šie trumpiau tarnaujantys dekoro elementai dažnai naudojami įvairių švenčių ir progų metu, pvz. prieš Visų Mirusiųjų dieną, artėjančių Šv. Kalėdų proga, metinių, gimimo ar mirimo dienos paminėjimui. Profesionalūs floristai iš įvairių gamtoje randamų medžiagų (kaštonų, kankorėžių, medžio lapų, ilgai išsilaikančių uogų, spalvotų krūmų šakelių, spygliuočių šakelių) sukuria išties natūraliai, bet kartu ir labai puošniai atrodančias kompozicijas. Jos gali būti kuriamos ir priklausomai nuo metų laiko, naudojant atitinkamo sezono medžiagas, augalus, gėles. Kompozicijos gali būti kuriamos pagal Jūsų pateiktus išmatavimus (pvz. sukurta pailga puokštė, kuri idealiai tiks tarp plokščių paliktai tuščiai erdvei užpildyti).

Taigi, kapo dekoravimas pagal svarbą prasidėtų nuo:

  1. paminklo kūrimo lygiagrečiai planuojant ir vidinį kapo sutvarkymą;
  2. tarpusavyje derinamos kapo viduje būsimos dangos su želdiniais;
  3. apgalvojami stacionarūs elementai, pvz. žibintai, vazos ir pan.;
  4. parenkami smulkesni puošybos elementai, pvz. floristikos gaminiai.

Siekiant vientiso ir tvarkingo kapavietės dizaino reikalinga galvoti apie vidinį kapavietės sutvarkymą, ne mažiau, nei apie patį paminklą. Jeigu nespėjote to padaryti prieš įrengiant kapavietę, siūlome ją dekoruoti vėliau, pavyzdžiui prieš svarbias jums progas atlikdami: vienkartinis kapų tvarkymas, proginis kapaviečių tvarkymas, nuolatinė kapų priežiūra.
Kaip jau buvo minėta, kapo dekoravimui gali būti naudojamos birios medžiagos arba/ir daugiamečiai augalai. Dangą kapams vertėtų pasirinkti pagal kapo vietą, finansines ir tolimesnės priežiūros galimybes. Renkantis spalvą reikėtų atsižvelgti į antkapio ir paminklo spalvą, kad jos tarpusavyje derėtų. Vienu metu turėtų būti galvojama apie būsimos dangos spalvą, faktūrą bei apie želdinių spalvas. Želdiniai savo spalva gali būti akcentiniai, o danga neutrali, arba danga gali būti šiek tiek ryškesnė, o augalai neutralesnės spalvos – priklausomai nuo vizijos, bei pageidavimų.

Skaldelė puikiai tinka ten, kur nėra spygliuočių ar tujų, kadangi prikritusius spyglius gana sunku išvalyti. Skaldelė, jeigu naudojama ne po spygliuočiais, su tinkamai paruoštu jos pagrindu yra praktiškiausia, mažiausiai priežiūros reikalaujanti kapo danga. Naudojant specialius perskyrimus, iš skaldelės taip pat galima suformuoti įvairių ornamentų. Dažniausiai galima atrasti beveik identiškai tinkančios prie paminklo spalvos skaldelės. Tad jeigu pilti galvojama bent dviejų spalvų skaldelę, viena, pagrindinė spalva, galėtų derėti prie paminklo spalvos, o kitos – būti artimos jai.

Klasikinis kapavietės tvarkymas skaldele Kaune

Dangai galima naudoti ir smėlį, tačiau smėlio dangą taip pat laikas nuo laiko reikia prižiūrėti sugrėbti su grėbliu, išravėti piktžoles, kad būtų išvaizdus – palaikyti purią struktūrą. Nerekomenduojama viso kapo užpilti vien tik smėliu, nes toks kapas gali atrodyti nenatūraliai ir prižiūrimas kiek atmestinai. Smėlis puikiai tinkamas akcentams sukurti naudojant jį, pavyzdžiui, su juodžemiu. Juodžemio danga naudojama esant galimybei kapą lankyti ir prižiūrėti dažnai, kadangi neišvengiama piktžolių augimo, pasodintų augalų priežiūros. Juodžemio danga tinkama tuo atveju, jeigu norima pasodinti daugiau augalų, pavyzdžiui žemaūgių alpinariumo gėlių ar samanų. Vien tik užpilti visą kapą juodžemiu irgi nėra praktiška tuo atveju, jeigu jame nebus daug augalų.

Kapo dangai (dažniausiai akcentams, raštams) dar galima naudoti natūralų pušų mulčą. Gerai tuom, kad mulčas panaudotas saikingai suteikia originalumo, gyvumo. Tačiau medžio mulču nerekomenduojama užpilti viso kapo.

Kapą galima apželdinti daugiamečiais kiliminiais augalais, pvz. šliaužiančiais kadagiais, kauleniais. Kokį augalą dangai pasirinkti priklauso nuo Jūsų priežiūros galimybių bei būsimų augalo augimo sąlygų. Parinkus dangą ir augalus kapo dekoravimą galima užbaigti naudojant stacionariais žibintais, žvakidėmis, vaza.