Proceso eiga

Pirmiausia – specialistas-kūrėjas (sakau plačiąja prasme, tai gali būti skulptorius, akmentašys-dailininkas, dizaineris ar architektas) išklausys Jūsų poreikius ir išsiaiškins lūkesčius. Čia svarbu žinoti kas Jums patinka, kaip dažnai po kapo įrengimo vėliau bus galimybė lankyti artimųjų kapus ir juos prižiūrėti, paklaus kokią viziją dėl kapo sutvarkymo pats turėtumėte, galbūt esate nuspendęs kokį biudžetą norėtųmėte/galėtumėte tam skirti, parodys jau atliktų darbų fotografijas, taip pat, gali kartu vykti į kapinaites ir parodyti įgyvendintus įdomesnius projektus gyvai, gerai išanalizuos Jūsų artimojo kapavietės aplinką, apžiūrės kokie paminklai pastatyti šalimais. Mes atkreipiame dėmesį net ir į tokią smulkmeną, kaip šalimais esančių kapų skaldelių spalvos (nes juk siekdami sukurti išskirtinę ir individualią kapavietę nepilsime tos pačios skaldelės, kaip šalia esančių kapų, o ieškosime alternatyvų).

Jūsų ir Jūsų artimojo pažinimas

Taip pat, galite būti paprašomi papasakoti apie savo artimąjį – kokie buvo jo pomėgiai, kokia buvo asmenybė, profesinė veikla, galbūt artimasis buvo išreiškęs kokių pageidavimų dėl kapavietės sutvarkymo. Ir šioje vietoje papasakosiu kelis pavyzdžius. Jie gerai įprasmina ką turima omenyje sakant ”individualaus dizaino arba asmeninė kapavietė”. Vienos klientės artimoji labai mėgo gėles, bet užsakovė gyveno kitame mieste, buvo veiklus žmogus ir žinojo, kad tikrai negalės dažnai lankyti kapų, sodinti, persodinti, prižiūrėti pasodintų gėlių ir pan. Tad bediskutuojant buvo nuspręsta atlikti dalinį kapo dengimą akmens plokšte, joje įkomponuojant labai tikroviškai atrodančią, puošnią rankų darbo orchidėją iš granito. Taip buvo suderinti užsakovės poreikiai dėl kapo priežiūros ir mirusiojo asmens pageidavimas – kad kapą puoštų gėlė (-ės). Kitos klientės vyras savo sode turėjo akmenį, ant kurio vis mėgdavo prisėsti. Akmuo savo forma išties puikiai tam tiko. Bediskutuojant su kliente ir jai tą papasakojus, buvo nuspręsta šį akmenį įkomponuoti į mirusiojo kapavietę, kad ir toliau atliktų savo funkciją. Šiuo metu ant kapavietės kampe įkomponuoto riedulio prisėda kas kartą savo vyro aplankyti ateinti žmona. Taip pat, esame paminklą kūrę audėjui, kuriam paminkle įkomponavome jo pagrindinio darbo įrankio – verpstės fragmentą, stiklo menininkui, ant kurio paminklo taip pat buvo įkomponuotas artimųjų pačių kurtas stiklo vitražo fragmentas. Tai tik maža dalis pavyzdžių, parodančių, kaip paprastas akmens luitas gali virsti jaukiu, Jūsų artimąjį primenančiu ir jį įprasminančiu ilgaamžiu kūriniu. Toks paminklas turi istoriją, kurios prekybos aikštelėje (vieta kur įsigyjami pagaminti paminklai) nenupirksite už jokius pinigus.
Tai gi, po to, kai projekto autorius įvertins kapavietės aplinką, kai šiek tiek geriau pažins Jus kaip asmenybę, sužinos Jūsų lūkesčius, sužinos naudingos informacijos kūrimo procesui apie Jūsų artimąjį, prasidės pirminių eskizų ruošimo stadija.

Kelias iki galutinės idėjos

Itin svarbus etapas – pradinės idėjos stadija. Patikėkite, tai ilgiausiai trunkanti, sudėtingiausia, bet kartu ir įdomiausia darbo dalis. Būna dienų, kai visą savaitę tiesiog brandiname idėją – gulamės su Jūsų artimojo kapo vaizdu ir keliamės su juo. Kartais, pabundame vidurį nakties ir einame eskizuoti, nes sakoma, kad geriausios mintys ateina tiek protui, tiek kūnui atsipalaidavus. Kadangi tai yra kūrybinis procesas, tai geri iš išskirtiniai projektai tikrai negimsta vienu prisėdimu. Idėjos parengimo procesas užtrunka nuo 2 iki 8 savaičių. Vidutiniškai projektas parengiamas per 3-4 savaites (priklausomai ir nuo kliento komunikacijos greičio). Idėjos gali būti pateikiamos eskizais, kurie piešti ranka, gali būti piešiama specialiomis kompiuterinėmis programomis. Dažnai pateikiama tikrai daug variantų (pradedant nuo trijų ir baigiant…), kad turėtumėte iš ko rinktis. Vyksta diskusija apie kiekvieną pateiktą variantą, esant reikalui atliekamos korekcijos. Jeigu įmanoma, siunčiami pavyzdžiai, kurie perteiktų tai, ką norima parodyti ar pasakyti. Labiausiai patikusį variantą modeliuojame kompiuterine programa, pagal jau kapavietės išmatavimus, proporcijas, gauname tikslius brėžinius. Esant reikalui gaminame realaus dydžio šablonus arba mini modeliukus, kurie perteiktų būsimą vaizdą. Nors kalbama apie išskirtinius paminklus, bet siekiant išskirtinos, vientisai tvarkingos ir gražios visos kapavietės, o ne tik vieno gražaus elemento joje, būtina apgalvoti viską – kapavietės dekoro elementus, parinkti derančias vazas, žibintus, želdinius, visą kapo vidaus dizainą. Neatlikus šios užduoties, net ir pastačius vieną akcentą kapavietėje, o visa kita paliekant neapgalvota – išskirtinumo nebus. Sumokėję didelius pinigus efekto vistiek negausite.

Projekto įgyvendinimo darbai

Kai bendrai projektas jau yra apgalvotas, toliau visą procesą iki visiško projekto pabaigimo prižiūri ir jam vadovauja jau daugiau kaip du dešimtmečius praktinės patirties turintis akmentašys, projekto autorius bei klientas. Jeigu paminklo papildymui yra užsakomi kalvystės elementai, stiklo dekorai ar kiti meniniai gaminiai – vykstame pas kolegas ir domimės, kaip jiems sekasi, ar viskas einasi pagal planą. Tam tikruose paminklo gamybos proceso etapuose kviečiame atvykti ir klientą, kad būtų galima įvertinti tarpinius rezultatus, dar kartą aptarti visus niuansus, o reikalui esant – atlikti pakeitimus. Pagaminę akmeninę dalį ir sulaukę paminklo dekoro elementų (kalvystė, stiklo elementai) dar kartą viską sukomponuojame, pridedame užrašus (jeigu raidės pasirinktos tvirtinamos) ir laukiame galutinio užtvirtinimo patogiu būdu. Jeigu viskas gerai, numatome tikslią projekto pabaigimo datą (vadinamą montavimo dieną), kurios laukiame lygiai taip pat nekantriai, kaip ir Jūs.

Jeigu savo artimojo kapo įrengimui ieškote nestandartinio paminklo ar norite sukurti išskirtinę kapavietę kreipkitės – mes žinome kaip to pasiekti. Taip pat Jums gali būti įdomu ir kiti mūsų įrašai, pvz. apie tai, kaip pasirinkti paminklą ar sužinoti kaip vyksta jo gamyba.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.