Kas svarbu kalbant apie urnos laidojimą?
Jeigu turite urną su artimojo palaikais, ją galite laidoti kapavietėje, galite laidoti kolumbariumo nišoje arba pelenus išbarstyti kapinėse esančiame specialiame pelenų barstymo lauke. Šiuo metu Kaune veikia privatus kolumbariumas Jonučių kapinaitėse (Garliavos kapinės) bei Petrašiūnų kapinaitėse. Taip pat, vasarą buvo teigiama, kad šiuo metu projektuojami dar du kolumbariumai, kuriuos numatyta statyti Romainių kapinėse ir Aleksoto Seniavos kapinėse. Urnos laidojimo taisykles kiekviename mieste atskirai apibrėžia savivaldybių taryba, specialiuose teisės aktuose, tačiau tendencija vyrauja ta pati.
Laidojimas kolumbariumo nišoje
Tai gi, jeigu artimojo urną ketinate laidoti kolumbariumo nišoje, Jums svarbu žinoti, jog už kolumbariumo nišos priežiūrą bus atsakingas urną laidojantis asmuo, kurio prašymu bus išduotas leidimas laidoti ir kurio prašymu bus skirta ta kolumbariumo niša. Tada būsite įrašytas į duomenų žurnalą ir supažindintas su kolumbariumo priežiūros taisyklėmis. Tačiau greičiausiai Jūs, kaip ir dar daugelis Lietuvoje, labiau būsite linkę užkasti urną nei atiduoti saugoti ją į kolumbariumą. Kaip sakoma, tam, ”kad iš žemės kilę į žemę ir grįžtume”.
Laidojimas kapavietėje
Noras turėti kapavietę, kur būtų galima ateiti, uždegti žvakę, pasodinti gėlių kultūriškai dar yra stiprus. Tai patvirtina ir šalia kolumbariumų sodinamos gėlės, vazos su merkiamomis gėlėmis, gana didelė gausa žvakelių, įvairių suvenyrų. Tai gi, jeigu Jums yra skiriama nauja kapavietė, urną planuojate laidoti žemėje, tada minėtas leidimas laidoti yra išduodamas mirusiojo giminaičiams, sutuoktiniui (-ei) ar kitam laidojimą organizuojančiam asmeniui, pateikusiam rašytinį prašymą ir mirties liudijimą. Jeigu jau turite šeimos kapavietę, tada Jums reikės tą kapavietę prižiūrinčio asmens prašymo ir (ar) rašytinio sutikimo. Tais atvejais, kai nėra kapavietę prižiūrinčio asmens raštiško sutikimo (dėl ligos, išvykęs, nežinoma buvimo ar gyvenamoji vieta ir pan.), leidimas laidoti turimoje šeimos kapavietėje išduodamas įrodžius giminystės ryšį su palaidotu asmeniu ir pateikus kitų šeimos narių, turinčių tokią pačią teisę į kapavietę, rašytinius sutikimus. Kremuotiems žmogaus palaikams laidoti, atsižvelgiant į laidojančio asmens prašymą, gali būti skiriama kapavietė, kurios dydis vienam kapui bus – 3,75 kv. metro (1,5×2,5), keliems kapams (šeimos kapavietė) – 7 kv. metrai (2,8×2,5) arba pagal tų kapinių planą – kitokio dydžio. Jeigu urna laidojama kapavietėje, kasamos duobės gylis turi būti ne mažiau 1 metras. Palaidojus kape įrengiamas kapo vietą žymintis laikinas ženklas, kuriame nurodomas mirusiojo vardas, pavardė, gimimo ir mirties datos. Na, o toliau lieka kolumbariumo nišos priežiūra arba kapavietės įrengimo ir priežiūros darbai.
Jeigu susidūrėte su netektimi ir norite artimąjį į paskutinę kelionę išlydėti gražiai, jaukiai, išskirtinai – rinkitės su meile ir derama pagarba Lietuvoje gamintą, unikalaus dizaino rankų darbo urną! Nes tik patiems mūsų brangiausiems atminti tai – kas geriausia.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.