Atsakomybės pasidalinimas ir priemonės geresniam rezultato įsivaizdavimui

Įmonėje visą procesą nuo idėjos sukūrimo iki visiško projekto pabaigimo dažniausiai prižiūri ir jam vadovauja akmentašys, projekto autorius. Tuo tarpu klientas, paminklo gamybos procese dalyvauja tiek, kiek turi laiko, noro ir galimybių. Būna atvejų, kai klientas nori jaustis užtikrintas kiekviename darbo etape. Tam kiekvieną žingsnį fotografuojame, o nuotraukas siunčiame užtvirtinimui. Jeigu to nepakanka – kviečiame atvykti ir gyvai apžiūrėti tai, kas jau yra padaryta. Kartais, kad klientams būtų dar lengviau įsivaizduoti būsimą rezultatą, gaminame realių matmetų maketus. Jie gali būti komponuojami kapavietėje arba gamybos patalpose. Tas būna reikalinga, nes ne kiekvienas gali įsijausti ir į kompiuterines vizualizacijas, taip pat, tam tikrus niuansus gana sunku atvaizduoti kompiuteriu. Tad bendradarbiaujant su skulptoriais, kartais tiesiog sudėtingesnių projektų atveju, kuriami ir mini visos kapavietės modeliukai ar pavieniai dekoro elementai, mini skulptūros. Taip pat, nors iš anksto ir būna patvirtintas projektas, tačiau kartais, klientų pageidavimu, pakeitimai atliekami ir proceso metu, nes svarbiausia – jaustis užtikrintam, kad būsimas rezultatas atitiks lūkesčius. Kadangi tai kūrybinis procesas kartais ir patys siūlome atlikti smulkius projekto pakeitimus.

Koks yra paminklo gamybos procesas ir trukmė?

Kalbant apie techninę paminklų gamybos dalį, procesas atiekamas pasitelkus automatizuotus įrenginius, pvz. įrenginys (pjovimo diskas) iš didžiulio akmens luito atpjauna maždaug reikalingų išmatavimų akmens taisyklingą gabalą arba atpjauna reikiamo storio plokštę. Bendrai antkapių gamyboje naudojamas įvairaus storio akmuo, pradedant nuo 3cm ir baigiant beveik neriboto dydžio vientisais akmens luitais. Tačiau įprastai gaminami paminklai iš 7-10cm akmens pločio – viskas priklauso nuo pasirinkto dizaino bei finansinių galimybių. Atpjovus reikiamo storio akmens luitą, toliau jis pjaustomas staklėmis. Galiausiai apdirbamas rankomis – išpjaunamos tikslių išmatavimų formos (kartais dar prieš išpjaunant tikslias formas yra naujai įvertinamas atpjauto akmens atspalvis, raštų išsidėstymas (kaip žinia, raštas gali skirtis ir nuo akmens partijos)). Išpjovus formas atliekamas jų dailinimas, šlifavimas, poliravimas, dekoro detalių tvirtinimas. Jeigu užsakomas kalvystės elementas, realių dydžių popieriniai elementai gali būti pridedami prie akmens, kad būtų galima įsivaizduoti, kaip viskas derės tarpusavyje. Jeigu paminklas yra iš kelių dalių, pagaminus atskiras detales, gali būti pasikviečiamas užsakovas įvertinimui. Jeigu viskas tinka, organizuojami detalių sujungimo darbai, paminklo statymo darbai, o jeigu yra pastebėjimų ar kyla naujų idėjų – atliekamos korekcijos atsižvelgiant į jas.

Kalbant apie paminklų gamybos terminus, patirtis liudija, jog nereikėtų šio darbo pasilikti paskutiniam momentui, o paskirti 4-8 savaites (priklausomai nuo projekto sudėtingumo bei meto, kada pateikiamas užsakymas). Jeigu kuriamas išskirtinis ir sudėtingas projektas, dažnai dalyvaujant kitų sričių specialistams, tada užsakymo terminas gali būti ir pusmetis.

Paminklo dekoravimas ir gamybos kaina

Po akmeninės dalies gamybos proceso atliekami paminklo dailinimo darbai, pvz. piešiamas paveikslas, portretas, kalamos, klijuojamos raidės ar pan. Dalis paminklo dailinimo darbų gali likti paminklo statymo momentui, pvz. raidžių klijavimas ant paminklo ar kalvio paruoštų puošybos elementų tvirtinimas. Visa tai įtakoja galutinę paminklo kainą, nes vien raidžių kaina, priklausomai nuo jų tipo (kalamos ar klijuojamos bronzinės) – skiriasi 2-3 kartus. Kartais tenka girdėti, jog ir pačio paminklo kaina užsakovui atrodo aukštoka (nepriklausomai nuo to ar jis gaminamas individualiai ar perkamas jau pagamintas). Žinoma, dalį kainos sudaro medžiagos, kitą dalį jos apdirbimas, dekoravimo elementai. Ir, žinoma, atlygis specialistui. Išties, esant galimybei būtinai sudalyvaukite kurioje nors paminklo gamybos proceso dalyje (kad ir tiesiog užsukite į svečius pas potencialų paslaugos teikėją) ir pamatykite dalį tos ”virtuvės”. Taip gana paprastai galima pamatyti kodėl akmens apdirbimo specialistai atitinkamai ir uždirba. Pvz. specialistas, dirbantis su akmens pjovimu ar jo šlifavimu turi būti ne tik profesionalas su ilgamete darbo patirtimi, bet jo ir kasdieninis darbas vyksta išties sudėtingomis sąlygomis – uždaroje patalpoje, drėgmės (nes pjaunama su vandeniu) bei akmens dulkių apsuptyje, dažnai vis tenkant rankomis pernešti išties sunkius gaminius. Kas kartą užsukusi į gamybą pagalvoju, kad ne kiekvienas galėtų tokiomis sąlygomis dirbti. Žinoma, specialistas iš pašaukimo tikrai numoja ranka į tokius niuansus ir atiduoda visą save kūrybai, kad savo rankomis šaltą akmens gabalą paverstų šiltu, jaukiu meno kūriniu.

Jums gali būti įdomu ir kiti mūsų įrašai, pvz. ”paminklo pirkimas ar jo gamyba”, ”pagal ką rinktis paminklą” ar ”kaip kuriami išskirtiniai paminklai”. O jeigu jaučiate, jog reikalinga profesinali pagalba ar tiesiog konsultacija dėl paminklo gamybos – kreipkitės. Mielai pasidalinsime patirtimi suteikdami nemokamą konsultaciją ar profesionaliai atlikdami reikalingus darbus.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.