Vos tik užliejo mūsų šalį karščio banga, visi kaip vienas suskubome į kapines. Žinoma, daugiausiai lankytojų buvo galima pastebėti anksti ryte ar jau vėlokai vakare ir tai suprantama – dienos karštis ne tik rimtas iššūkis žmonėms, bet ir ne ką mažesnis iššūkis augalams. Tai gi, ką reikėtų atminti rūpinantis kapaviete vasarą?
Jeigu kapavietėje norite žiedų – sodinkite nereiklius drėgmės kiekiui sezoninius augalus
Pagrindinė užduotis – tinkamas augalų parinkimas. Jeigu žinote, jog negalėsite dažnai lankyti artimųjų kapų, galima rinktis laiko patikrintas ir nereiklias sezonines gėles, kurios ištveria laikinas sausras, pvz. gvazdikinius serenčius (visada perkame tik citrininius arba baltus didžiažiedžius, nes šie dar nenusibodę), celiozijas, laumakes (kaulasėklius), gazanijas (saulės gėles), smulkiažiedes begonijas, verbenas, palergonijas. Šiuos variantus komponuoti galima pvz. su pajūrine žile arba Australietišku sidabrūniu Calocephalus brownii. Deriniai nereiklūs, atsparūs trumpalaikėms sausroms ir puošnūs.
Rinkitės tinkamą augalų augimui gruntą
Dažna klaida, kad augalai sodinami į bet kokį gruntą, kuris turi pavadinimą ‘’gruntas augalams’’. O ypač, jeigu ant pakuotės nupiešti augalai ir dar parašyta ‘’kapams’’. Taip, toks gruntas išties dekoratyvus, nes yra sodriai juodos spalvos, bet visiškai netinkamas augalų augimui. Toks gruntas nederlingas, nestruktūringas, lengvas, be maisto medžiagų, neišlaikantis drėgmės. Sodinimui rinkitės humusingą gruntą, kuriame pagrinde dominuotų kompostinė žemė. Ji derlinga, stuktūringa. Taip pat nesodinkite į gruntą, kuriame dominuoja durpė. Toks gruntas per lengvas augalams, iš jo greitai išgaruoja drėgmė.
Augalų laistymą atlikite tinkamu laiku
Jeigu norite, jog kapavietę puoštų kitos žydinčios sezoninės gėlės nei paminėtos viršuje, nusiteikite, jog laistyti jas reikės reguliariai, t.y. kas dvi dienas tuo atveju, jeigu ilgesnį laiką nėra lietaus ir lauke tikrai karšta. Tačiau labai svarbu kuriuo laiku tai darysite. Geriausia augalus laistyti arba anksti ryte, pvz. iki 9val.ryto, arba vėliau vakare, nuo 20val., kai pagrindiniai karščiai jau atslūgę. Dienos metu liejamos gėlės gali tiesiog ‘’iškepti’’, gali paruduoti jų lapai, nes vandens lašai veikia it padidinamasis stiklas. Idealu yra augalus lieti prieš lietų arba net po jo, ypač, jeigu lietus buvo negausus. Nuo lietaus sudrėkus paviršiniam žemės sluoksniui, vėliau liejant augalą, geriau gersis vanduo gilyn, geriau bus aprūpintos augalo šaknys, mažiau išgaruos drėgmė ir ilgiau užsibus dirvoje. Gėles liekite ne iš viršaus pilant vandenį ant žiedų, o pilkite ne gausia srove palei žemę. Taip apsaugosite ir gėlės žiedus nuo nudegimo, ir geriau aprūpinsite augalą drėgme. Liejant lėtai, palaukiant kol vanduo visiškai susigers, augalo šaknų sistemą aprūpinate didesniu drėgmės kiekiu, o liejant paskubomis, didžioji dalis vandens nuteka į šonus. To pasekmė – sudrėkintas paviršinis žemės sluoksnis, bet ne šaknų sistema, kuri yra maždaug 10-20cm gylyje. Jeigu ilgesnį laiką natūralių kritulių nėra, apsilankymo metu liekite ne tik sezonines gėles, bet ir visus kitus kapavietėje augančius augalus. Tik jeigu esate pasodinę nereiklius drėgmei ir augimo sąlygoms augalus (spygliuočiai, nereiklios drėgmei sezoninės gėlės, visi kiti ilgai kapavietėje augantys dekoratyviniai augalai) – per dažnas laistymas gali ir pakenkti, nes augalai gali tiesiog supūti. r pabaigai – jeigu turite galimybę prisipilti vandens iš anksto ir jį palaikyti vandens talpose per dieną kol šiek tiek sušils – taip ir padarykite. Dažnose kapinėse vanduo iš krano būna tiesiog ledinis ir daugumai augalų toks kontrastas yra žalingas.
Palepinkite augalus papildomomis maisto medžiagomis
Žiedams sukrauti reikalingos maisto medžiagos. Tręšiant sezonines (vienmetes) gėles reguliariai, jų žydėjimas būna gausesnis, žiedai dekoratyvesni, ryškesni, ilgesnis žydėjimo laikotarpis, augalai tampa atsparesni kenkėjams, nepalankioms aplinkos sąlygoms. Tręšiama maždaug į savaitę kartą, galima kas dvi, būtinai pagal normas žydinčių gėlių trąšomis. Labai svarbu tręšti prieš lietų arba iš karto po jo dar truputį papildomai paliejant, tam, kad drėgmės pagalba augalas sugebėtų tas trąšas pasisavinti, kad jos iš viso patektų į augalo šaknų sistemą. Taip pat svarbu tręšimo laikas, kad tai nebūtų daroma karščio metu. Įprastai mes naudojame vandenyje tirpias trąšas tam, kad jos iš karto patektų tokiu kiekiu ir ten kur reikia, nes granulinės trąšos, įvairūs trąšų pagaliukai maisto medžiagas atiduoda palaipsniui, bet tam reikalingas reguliarus laistymas.
Ir pabaigai – saugus ir atsakingas elgesys lankant artimųjų kapus
Šią vasarą jau teko ir patiems stebėti ir girdėti apie užsidegančias kapavietes. Neatsargiai elgiantis su ugnimi, žvakėmis, galite padaryti žalos ne tik savo kapavietei, bet ir aplinkinėms. Dėl to pirkite tik kokybiškas žvakes, geriausia – stikliniame indelyje, nestatykite žvakių arti augalų, kad sutrūkęs stiklas ar išsilydęs plastikas neuždegtų šalia esančių daiktų ar augalų. Net iš pažiūros atrodytų žalia tuja užsiliepsnos tiesiog akimirksniu! Dėl to žvakeles statykite atokiau nuo aplinkoje esančių daiktų, nepamirškite kapavietėje žiebtuvėlių, degtukų apžiūrėkite ar kapavietėje/aplink ją nėra kokių stiklo šukių.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.