Kad būtų papraščiau paminklų pasirinkime, pravers keleto niuansų žinojimas.

Paminklų forma, tipas

Antkapiai gali būti skirstomi į vienos dalies, dviejų dalių ar trijų dalių. Kiek dalių pasirinkti, priklauso nuo poreikių, finansinių galimybių bei nuo to, kiek asmenų yra palaidotų ir kiek dar planuojama, kad bus palaidota (turėtų tilpti visi užrašai). Taip pat, priklauso ir nuo priešais esančios kapavietės įrengimo (daugiau info žemiau). Pagal tipą paminklai gali būti skirstomi į:

  • Granitinius laisvos formos paminklus (asimetriški, nešlifuota nugarine dalimi bei nešlifuotais šonais), dažnai tai lauko rieduliai. Nepraktiški, jeigu kapas yra po medžiais, nes paminklas pradės greitai žaliuoti, o jo nuvalymas be specialios technikos bus sunkus ir varginantis.
  • ”Pagalvėlės” ar akmens ”pėdutės” formos paminklus, kurie visai žemi ir nuožulnūs. Priklauso nuo pateikimo bei spalvos, bet gana prastokai matosi užrašai.
  • Modernius paminklus, kur vietoje standarto gali būti tiesiog išplatėjusi akmens tvorelė ant kurios yra užrašai. Moderniems paminklams priskirti būtų galima ir įvairias kalvio darbo abstrakcijas, skulptūras.
  • Įvairių formų ir dydžių stikliniai berėmiai paminklai. Įdomus ir originalus sprendimas, tik nepraktiška dėl priežiūros sudėtingumo ir dažnumo.
  • Įvairių formų ir dydžių nerūdijančio ar rūdijančio plieno.
  • Mediniai (tik jie išsilaiko iki 20 metų ir eigoje dažnai atsiranda visokių pakitimų, yra reikalinga reguliari medžio priežiūra),
  • Gana įprasti, granitiniai, visomis kraštinėmis šlifuoti paminklai.

Paminklo stilius. Priklauso nuo pačių skonio, tačiau yra keletas praktinių ir svarbių bendrų niuansų. Priklauso nuo kapinaičių. Reikia įvertinti ar jos senovinės (kartais net su ribota laidojimo galimybe) ar tai naujos ir modernios kapinaitės. Tada galima apgalvoti, o kokie yra bendrai kapinaitėse dominuojantys paminklų stiliai – norite tokio pačio ar bent šiek tiek išsiskiriančio? Nes dažnokai vietiniai meistrai nėra itin linkę sukti galvos ir kurti kažką naujo arba, klientai net nenutuokia, jog gali būti ir kiti variantai, o kartais norima, bet vengiama išsiskirti iš daugumos. Kai šie dalykai apgalvoti, galima mastyti toliau – apie bendrai patinkantį stilių. Jis gali būti klasikinis/minimalistinis stilius (dominuoja kvadratai, stačiakampiai), o gal romantiškasis – su ovaliais lankstais, ornamentais, bangelėmis, išpjovomis?

Dizaino tendencijos. Paskutiniu metu pastebima, kad mieliau renkamasi švelnesnių formų paminklus, labiau dominuoja apvalinti kraštai. Tendencija laikoma ir paminklai, pagaminti iš šviesesnių spalvų granito akmens. Žinoma, čia priklauso nuo užsakovo amžiaus, skonio. Taip pat, jau beveik visi besikreipiantys klientai pageidauja individualios gamybos paminklo su savita idėja, mintimi, kažkokiu įdomiu akcentu, kad paminklas turėtų savotiškos meninės vertės. Dabar jau dažnai paminklo stilius neatskiriamas ir nuo kapavietės tvorelės stiliaus ir kapo vidaus sutvarkymo, o renkantis jį galvojama apie visą kapo dizainą. Mūsų klientai itin retai renkasi skulptūrėles (angeliukus, Šv. Marijas ar pan.), kryžiai gana dažnai pageidaujami be vadinamosios Kristaus kančios, o tiesiog paprasti. Pagal dydį dažniausiai renkamasi vidutinio dydžio paminklus. Pagal formas jau galima sakyti negaminame širdelių formų paminklų ar paminklų iš trijų dalių, kurių kiekviena forma yra visiškai skirtinga. Remiantis šiais požymiais galima teigti, kad pirmenybė teikiama minimalizmui, klasikai, tačiau beveik visada – paminklui su idėja.

Spalva. Priklauso nuo finansinių galimybių (lemia kainą ir apie 30%), būsimos priežiūros dažnumo, mirusiojo amžiaus, artimųjų skonio ar velionio valios. Pagal spalvas pastebėjome, jog vis mažiau yra pageidaujama juodos spalvos paminklų. O jeigu renkamasi juodos spalvos, tai dažniausiai kapavietėje jie papildomi kitų spalvų elementais. Pvz.: viena paminklo dalis gali būti juoda, o kita jo dalis arba kapo tvorelė – pilka ir pan. Šiaip spalvų pasirinkimas rinkoje yra didelis, tiekėjai prekiauja beveik 16 granito atspalvių, kur bent 8 jų yra pagrindinės paminklų spalvos, pvz. karelijos juodas, švediškas juodas, norvegiškas su raudonais raštais, pilkasis Curu grey ir t.t.

Paminklo dydis. Vidutiniškai paminklų dydžiai varijuoja intervale apie 75cm*1,20m. Jeigu jau yra priešais Jūsų artimojo kapavietę įrengta kita kapavietė, tada patariama atsižvelgti į jau pastatyto paminklo dydį, kad jis neužgoštų Jūsų artimojo paminklo, neiškreiptų vizualiai jo formos ar nekontrastuotų spalvomis. Jeigu priešais paminklasantkapis dar nepastatytas, galima pasidomėti mirusiojo artimųjų, ką jie galvoja daryti, kokį paminklą ruošiasi statyti. Aišku, būtų etiška ir patiems neužgošti priešais esančio paminklo, jeigu tik yra bent menkiausia galimybė apsvarstyti alternatyvas. Tikslus paminklo dydis turėtų priklausyti ir nuo kapavietės išmatavimų ir patinkančio antkapio modelio. Turėtų būti atsižvelgiama į tai, kad paminklas atrodytų proporcingas kapavietei. Pvz. Jeigu Jūsų artimųjų kapavietė iš didesnių, 3*3, tai joje antkapis-knyga ar atminimo lentelė atrodys neproporcingai maža, o pati kapavietė tarsi ”tuščia”. Aišku, visa tai galima koreguoti kapo vidaus dizainu, papildomais akmens gaminiais ir želdiniais, tačiau tas daroma dar retokai, kadangi visų detalių apgalvojimas reikalauja papildomai pastangų, laiko ir žinių, tad ne visi yra tam nusiteikę.

Tai gi, jeigu savo artimojo kapo įrengimui ieškote paminklo, bet dar dvejojate dėl jo pasirinkimo – kreipkitės. Padėsime ne tik suteikdami konsultaciją, bet ir sukurdami tobulą Jūsų artimojo amžino poilsio vietą.

Taip pat Jums gali būti įdomu ir kiti mūsų įrašai, pvz. apie tai, kaip vyksta paminklų gamyba arba kaip kuriami išskirtiniai paminklai.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.