Pagalvojus apie šermenis, laidotuves be gėlių, turbūt kiekvienam iškiltų vaizdinys, kuriame aplinka be jų tampa tuščia ir nejauki. Yra įprasta į laidotuves atnešti skintų gėlių, gėlių krepšelį ar vainiką, taip išreiškiant pagarbą mirusiajam ir jo artimiesiems. Kiek ir kokiomis gėlėmis, bei kompozicijomis ir vainikais derėtų puošti šarvojimo aplinką, aptarsime šiame straipsnyje.
Gėlių pasirinkimas priklausys nuo mirusiojo asmens pasiekimų gyvenime, jo statuso, nuo artimųjų materialinės padėties bei skonio. Tačiau dauguma sutaria vieningai, kad šioje vietoje, kaip ir dauguma kitų, yra reikalingas geras skonis ir saikas.

Apie gedulingas puokštes, vainikus

Gėlių vainikas laidotuvėms

Džiugu, nes dauguma floristų-profesionalų, geba sukurti skoningas ir saikingas gedulingas puokštes. Pakalbintos ilgametę darbo patirtį turinčios floristės Aurelija ir Karolina pastebi, kad žmonės paskutiniu metu perka mažesnius, kuklesnius vainikus, labiau skiria dėmesio kokybei, kad gėlės ilgai išliktų nepakitę. Bendrai žiūrint į laidotuvių gėles, gedulingas puokštes, įvairias puokščių kompozicijas, galima matyti vainikus sukomponuotus įprastai ir su mažu gėlių asortimentu (viena, dvi rūšis ir žalumynai), taip pat galima pastebėti ir išskirtinių, gana pompastiškų vainikų – it meno kūrinių, kuriuose daugiau negu trys gėlių rūšys, vainikai dideli, o atspalvių gama gana plati. Tačiau didžioji dauguma gedulingų puokščių, vainikų – vienspalvės ar dvispalvės. Puošiant visą šarvojimo salę ar tiesiog dedant keletą puokštelių, visos kompozicijos, kad derėtų, paprastai daromos vienodos spalvinės gamos ir stilistikos. Vis dar įprasta laidotuvių spalva – balta. Ši spalva simbolizuoja šventumą, dieviškumą. Baltos spalvos gėlės kurios tinka tiek kompozicijoms, tiek atnešti, kaip pavienes gėles yra: balti gvazdikai, baltos eustomos, kalijos, chrizantemos, rožės, lelijos. Šios gėlės nepraranda populiarumo, nes ilgai išlieka nepakitę, ilgai nenuvysta. Taip pat, gan dažnai į laidotuves nešamos ir dirbtinų gėlių puokštės ar dirbtinų gėlių kompozicijos nepriklausomai nuo metų laiko. Žiemą iš šių gėlių komponuojami vainikai, o vasarą labiau krepšeliai, gedulingos puokštės. Žiūrint į šiuolaikines dirbtines gėles, galime matyti, kad jos beveik niekuo nesiskiria nuo „šviežių“ skintų gėlių ir kartais žmogų sustabdo nuo jų įsigijimo tik žinojimas, kad jos yra netikros. Pasirenkant gėles, pravartu žinoti ar velionis bus šarvojamas ar kremuojamas. Prie urnos dėti didelį kiekį gėlių nerekomenduojama, kai tuo tarpu aplinką aplink karstą papuošti gausesniu gėlių kiekiu yra įprasta. Pastebima, kad po truputį gėlių puošimo mados keičiasi – vainikai įgauna kryžiaus, širdelės ar kitas formas.

Žemiau pateikiamos fotografijos, kuriose galime matyti kompozicijas, panaudojus dirbtines gėles. Šios kompozicijos tinkamos laidotuvėms.

O čia matomas vainikas ir gedulingos puokštelės iš gyvų gėlių (rožės, chrizantemos, lelijos).

Puošimas gėlėmis priklausomai nuo to, kaip pašarvotas mirusysis

Šarvojant mirusįjį karste, pagrinde dedamos keturios puokštės. Pati didžiausia puokštė dedama už galvos, dvi didesnės pailgos (ar keturios mažesnės) – šonuose, pati mažiausia – kojų gale. Jeigu yra velionio nuotrauka, maža gėlių puokštelė turėtų būti ir prie jos. Puošti gėlėmis taip pat galima ir įėjimą į šarvojimo salę ir/ar pačią salę. Salės puošime pagrinde dominuoja baltos chrizantemos.
Šarvojant urnoje, pati urna gali būti negausiai papuošta gėlėmis, taip pat, priešais ją ar už jos padėtos kelios gėlių puokštelės ar originali kompozicija. Jei tai puokštelės, dažniausiai jų būna trys-keturios (įprastai dedamos dvi didesnės ir dvi mažesnės puokštelės). Urnai gali būti sukomponuota gėlių pagalvėlė ant kurios ji padedama. Su pagalvėle urna gali būti nešama į laidojimo vietą. Bet kokiu atveju, gėlės neturėtų užgožti urnos, o tik ją subtiliai paryškinti, papuošti.
Gedulo gėlių pasirinkimas dažniausiai priklauso nuo artimųjų skonio, bei finansinių galimybių, nuo to, ką mėgo mirusysis. Pvz. kalijos ir rožės yra kiek brangesnės gėlės, nei lelijos ar chrizantemos.

Kada kokias gėles nešti į laidotuves ir kiek jos gali kainuoti?

Velionio artimiausi šeimos nariai, giminaičiai, kartais ir kolegos įmonės vardu dažniausiai neša gedulingus vainikus, kurie pastatomi šalia karsto. Vainikai gali būti su juostomis ir užrašais. Beje, užrašai yra vis dar populiarūs. Juose mirusiajam linkima: „Te būna lengvas amžinybės kelias“. Vainikas, priklausomai nuo gėlių rūšies, jų kiekio, žalumynų kiekio gali kainuoti nuo 20 iki 180 eurų už vienetą. Pastaroji matyta kaina buvo aukščiausia.
Tolimesni mirusiojo giminaičiai, kolegos, pažįstami, į laidotuves neša mažesnės apimties gėlių puokštes ar gėlių kompozicijas, kurių kainos žymiai skiriasi. Paprastesnės kompozicijos, gedulingos puokštelės dažniausiai kainuoja iki 30 eurų.
Tuo tarpu šviežias skintas gėles, pvz. lelijas, baltas rožes, chrizantemas, baltus gvazdikus, eustomas, neša jau nesusiję giminystės ryšiais žmonės, pvz. kolegos, šeimos draugai, kaimynai. Tiek skintos, tiek dirbtinos gėlės, gali būti surišamos į puokštelę ar padaroma iš jų kompozicija, gali būti perrišama juostele ant kurios būtų užrašomi žodžiai.

Floristo pagalba

Paklausus pačių floristų ar už laidotuvių organizavimą atsakingam žmogui vertėtų taupymo sumetimais pačiam susiorganizuoti papuošimus gėlėmis, atsakymai – neverta. Floristas tą gali padaryti kur kas greičiau, tinkamiau parinkti ir suderinti gėles, žalumynus, bei visa tai įkomponuoti. Floristas visada gali rasti sprendimą, pasiūlymą net ir įmantriausiam skoniui, jis gali išpildyti kliento lūkesčius, pateikti savo idėjas ar tiesiog suteikti gerų patarimų. Dar vienas aktualus klausimas – kiek artimiesiems galėtų kainuoti patalpos, karsto puošimas gėlėmis, galvojant apie ekonominį, tačiau pakankamai gražų ir puošnų variantą? Floristų nuomone, už gražų, bei skoningą vainiką, kaina vidutiniškai svyruotų tarp 80 – 120 eurų. Urnos puošimui gali užtekti ir vienos gėlių kompozicijos, kuri kainuotų mažiau – apie 50-80 eurų.

Nuomonė, apibendrinimas

Žinant tai, kad vidutiniškai laidotuvės artimiesiems kainuoja 1500-3000 Eur (be kapo sutvarkymo, įrengimo išlaidų) ir to, kad kartais kapą galime matyti užklotu, atrodytų didžiausiu įmanomu ir jau nuvytusių gėlių kiekiu, panašu – verta pritarti nuomonei, jog kelios skintos gėlės ir paguodos-paramos vokelis prabangių gėlių sąskaita, būtų tinkamas sprendimas atėjusiems į šermenis. Taip pat, pažvelgus į floristų gebėjimus atrodo, kad neverta vengti ir dirbtinų gėlių puokštelių, kurios būtų gražus, praktiškas sprendimas ypač karštuoju ar šaltuoju metų laiku.

Ačiū floristėms – Aurelijai J. ir Karolinai Ž. už pasidalinimą savo atliktais darbais, bei žiniomis kas ir buvo panaudota straipsnyje.

* Straipsnio autorius MB Memorus. Bet koks straipsnio originalo ar jo kopijų panaudojimas (platinimas, kopijavimas, atgaminimas bet kokia forma) be autoriaus sutikimo yra neteisėtas.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.