Šiame straipsnyje aptarsime vieną iš svarbiausių kapų tvarkymo elementų – dažniausiai naudojamus perskyrėjus. Kodėl tai svarbiausias elementas? Nes tik jų pagalba kapą galima sutvarkyti suteikiant jam išskirtinį grožį, unikalumą, raštą, bei palengvinti tolimesnę kapo priežiūrą. Perskyrėjai svarbūs nepriklausomai nuo to, kokią kapui dangą pasirinksite: skaldelę, smėlį, juodžemį, mulčią, augalus ir t.t. Perskyrėjų paskirtis ne tik dekoratyvi, t. y. grožio formavimui, bet ir atlieka labai svarbią funkcinę reikšmę – atskiria dangas, kad pastarosios nesusimaišytų, atskiria augalus, kad pastarieji neaugų ant skaldelės. Pabrėžiama, kad nėra „gerų“ ar „blogų“ perskyrėjų, kiekvienas jų turi savų pliusų ir minusų. Bene svarbiausia yra tai, kaip ir kokiu tikslu medžiaga bus panaudojama, kokias finansines galimybes turite. Jeigu kapą tvarkysite patys, žinodami tam tikrus niuansus, galėsite pasirinkti Jums priimtiniausią perskyrėjo tipą, o jeigu patikėsite kapų tvarkymą šia paslauga užsiimančiai įmonei, galėsite pasidomėti kokios medžiagos bus naudojamos, nes tai apspręs, kiek ilgai sukurta kompozicija išliks nepakitusi ir atrodys nepriekaištingai.
Dažniausiai kapų tvarkymui naudojami:
- Įvairių rūšių plastikas – vejos perskyrėjai, plastikiniai bortai, plastikinės dailylentės, juostos iš plastiko plokštės.
- Metalas
- Įvairūs granito/marmuro atskyrimai
Vejos perskyrėjai kapų tvarkyme naudojami pakankamai dažnai, nes juos yra paprasčiausia įsigyti ir tai yra pigiausias variantas, ką galima pabrėžti, kaip vieną didžiausių jų pliusų. Taip pat privalumas, kad šiuo perskyrėju galima lengvai suformuoti įvairius raštus, medžiaga pritaikyta naudoti lauko sąlygomis. Trūkumas būtų tas, kad nepakankamai giliai ją įkasus vaizdas praranda estetiškumą, su laiku forma išsikraipo, pvz. ją iškelia šalčiai arba praranda formą netyčia užlipus. Kad raštas būtų gražus jį reikia formuoti iš visos vientisos juostos arba preciziškai sujungti atskiras detales, pvz. jas susegant. Iš visos vientisos juostos formuoti raštus yra sudėtinga, nes juostą reikia įkasti vienodame gylyje (likęs juostos „galas“ trukdo tą gerai padaryti), o įkasus sutvirtinti. Formuojant raštą iš atskirų detalių, priklausomai nuo to, kaip jas planuojate sujungti (susegti, suklijuoti), būtų paprasčiau viską atlikti. Fiziškai sudėtinga įkasti į labai kietą žemę arba, tvirtai neužsilaiko purioje žemėje, tad tinkama naudoti ne visais kapų tvarkymo atvejais. Užlipus ant juostos, ta vieta susilanksto nepataisomai – lieka įspaudo žymė. Taip pat šių perskyrėjų trūkumas tas, kad yra tik trys juostos atspalviai – ruda, juoda ir žalia. Kokią spalvą pasirinkti kapų tvarkymui, priklauso kokiu tikslu perskyrėją dedate. Jei siekiate atskirti skaldelę ir veją, tai tiks žalios spalvos juosta (išimtis tuo atveju, jeigu perskyrėjo žalia spalva yra „sintetiškai“ ir įkyriai žalia, nenatūrali įprastai žaliai, nes tokiu atveju spalva „pjausis“ su vejos žaluma). Jeigu siekiate atskirti skaldelę nuo skaldelės ar kitų augalų, tada geriausiai tiks juodos spalvos perskyrėjas. Rudos spalvos perskyrėjas kapų tvarkymui nelabai tinkamas, išskyrus tą atvejį, jei skaldelė tokios pat spalvos, kaip perskyrėjas (kas būna pakankamai retai).
Ką turėtumėte žinoti, jei nusprendėte šią medžiagą naudoti tvarkant kapą? Reikia atminti, kad teks kartas nuo karto vaizdą atnaujinti, kad atrodytų estetiškai, taip pat reikėtų įkasti ir palikti virš žemės ne daugiau, kaip 1-3 cm juostos krašto. Reikėtų naudoti kuo platesnę juostą ir įkasti ją kuo giliau, kad kuo mažiau išsikraipytų. Įkasant stenkitės kaip įmanoma labiau ištiesinti bangavimus. Jeigu darote raštus iš atskirų detalių, nepalikite tarp juostų atstumų, jas sujunkite, pvz. susekite ar suklijuokite. Derinkite spalvas. Nuotraukoje pavaizduotas skaldelių ir žemės atskyrimas vejos perskyrėju.
Plastikinės dailylentės. Taip pat labai populiarus perskyrėjų tipas, tačiau šiek tiek brangesnė medžiaga, nei vejos perskyrėjas. Privalumas – gerai tinka išskiriant kapo kampus (kraštus), siekiant taisyklingo (tiesaus) atskyrimo ar siekiant išgauti aptakias formas. Yra įvairių atspalvių, tad galima pakankamai gerai priderinti prie skaldelės ar antkapio spalvos. Privalumas, kad pastarųjų kraštas tiesus, ne banguotas, kaip vejos perskyrėjo atveju. Trūkumai, kad darant raštus, neįmanomas gražus juostų sujungimas (nebent naudotumėte kažkokius kampainius), tad kompozicija „pririšama“ prie dailylentės ilgio ir taip apribojama galima rašto forma. Juosta įkasama į žemę, tad kaip ir vejos perskyrėjo atveju – sudėtinga įkasti į labai kietą žemę, bet tvirčiau užsilaiko purioje žemėje, nes pati medžiaga yra tvirtesnė. Kaip ir vejos perskyrėjas, dailylentė gali iškilti, išsikraipyti po šalnų, tad įkasti ją reikėtų kuo giliau, dėl to vertėtų pasirinkti platesnę dailylentę. Tenka matyti, kad kai kada dailylentė yra pritvirtinama įvairiais smaigaliais, siekiant užfiksuoti ją esamoje padėtyje. Sprendimas geras, tačiau jų turėtų nesimatyti, kitu atveju prarandamas dekoratyvus vaizdas. Jei nusprendėte jas naudoti tvarkant kapus, reikėtų naudoti lauko apdailai skirtas dailylentes, nes jos atsparios šalčiui. Dailylenčių yra įvairių storių – rinkitės plonesnes. Taip pat kuo labiau derinkite spalvas su skaldelės ar antkapio spalvomis, siekiant išvengti margumo. Kompoziciją pasirinkite paprastesnę, kad nereikėtų juostų sujungti. Vietoje išorėje matomų tvirtinimo juostos elementų, reikėtų pagalvoti, kaip įkastą juostą sutvirtinti taip, kad nesimatytų išorėje. Kaip ir vejos perskyrėjo atveju, įkasti juostą reikėtų kuo giliau, paliekant tik poros centimetrų juostos kraštą virš žemės.
Juostos iš plastiko lakštų. Dar ne taip dažnai naudojamas tvarkant kapus labiau dėl finansinių sumetimų. Privalumai – beveik nepastebima, nes panaši iš pirmo žvilgsnio į stiklą, atrodo estetiškiausiai, lyginant su prieš tai dviejų tipų perskyrėjais. Galima suformuoti įvairias aptakias formas, nereikia derinti spalviškai, nes tinka prie visų atspalvių skaldelės ir antkapio. Galima reguliuoti juostų plotį, jų įkasimo gylį. Trūkumai, kad pati plokštė kainuoja nemažai. Su metais plastikas veikiamas aplinkos faktorių, oro sąlygų, įgauna gelsvą, drumzliną atspalvį, gali įtrūkti, taip pat jį gali iškilnoti šalnos. Problematiškas ir gražus juostų sujungimas formoms išgauti. Jei nusprendėte naudoti skaidraus plastiko perskyrėjus tvarkant kapus, galioja tos pačios taisyklės, kaip ir kitos rūšies perskyrėjams dėl jų įkasimo gylio. Nuotraukoje pavaizduoti skaldelių ir žemės atskyrimai skaidriu plastiku.
Alternatyva skaidriam plastikui yra įvairūs plastikiniai borteliai. Jų privalumas, kad pastarieji jau iš karto būna paruošti naudoti ir tą daryti pakankamai paprasta. Galima iš jų suformuoti įvairius raštus, kompozicija atrodo išbaigta. Trūkumai, kad nėra labai lankstūs, siekiant kapą pagrąžinti raštais, kainuos taip pat nemažai.
Nuotraukoje pavaizduotas skaldelių ir žemės atskyrimas plastikiniu borteliu.
Granito perskyrėjai – trinkelės, takeliai, įvairūs puošimo elementai, marmuras. Pastarieji yra kelių tipų, tai vientisos juostos arba įvairių formų fragmentai, iš kurių atskiriama skaldelė nuo augalų. Jų privalumas tas, kad įsigyjant paminklą, antkapį, atskyrimus galite pasirinkti iš karto, iš tos pačios medžiagos ir atspalvio, tai gi, spalvos atitiks idealiai, atrodys gražiai. Taip pat privalumas, kad tai ilgaamžė medžiaga. Dažniausiai naudojama kampų atskyrimui, gėlynų formavimui, tad netiktų didesniam raštui formuoti. Tačiau taip atskirtas gėlynas atrodo puošniai. Kadangi raštas, forma, dedasi ant skaldelės ar kitos esamos dangos, privalumas, kad nereikia įkasinėti, dėl ko susitaupo daug laiko. Trūkumas, kad taip pat nemažai kainuoja, išgaunami ribotų formų raštai, labiausiai tinka gėlynams nuo skaldelės atskirti. Galima išgauti tik tiesių linijų formas siekiant atskirti kelis skaldelių atspalvius. Jei šiuo metu įrenginėjate kapavietę ar planuojate tą daryti, geriausiai, jei granito perskyrėjus užsisakytumėte iš karto, nes vėliau ne visada būna būtent to paminklo atspalvio. Taip pat apgalvokite kokią formą sieksite išgauti ir koks atskyrimo naudojimo tikslas. Atskirti skaldelei nuo gėlių tiks jau paruoštos kvadratinės, apvalios formos, specialiai skirtos gėlėms. Iš vadinamų takelio plokštelių galima suformuoti lankstą kapo kraštuose ar bangavimą per visą kapą, iš juostelių atskirti tiesiai kapo kampus.
Metaliniai perskyrėjai. Pastaruosius labiau naudoja profesionalai. Iš šios medžiagos išgauti raštai atrodo labai tvarkingai. Pastarieji perskyrėjai, pagaminti tinkamai, tarnauja daug metų, o tinkamai juos įrengus jų neiškilnoja šalčiai. Taip pat, jeigu kapavietės žemės pagrindas kietas, kompozicijai nieko nenutiks, jei ant jos užlipsite. Metalo spalva tinka prie bet kokios spalvos skaldelės ir paminklo atspalvio, tad nereikia papildomai galvoti, kaip viską suderinti. Nors perskyrėjai yra ilgaamžiai, minusai, kad tai bene brangiausiai kainuojanti medžiaga. Metalines juostas taip pat reikalinga įkasti arba, kaip ir dailylentes, tvirtinti laikiklių pagalba. Su metais juostos gali pradėti rūdyti (priklausomai nuo medžiagos). Jeigu jau nusprendėte naudoti, jiems galioja tos pačios taisyklės, kaip ir kitiems perskyrėjams. Įkasti reikėtų taip, kad virš skaldelės metalo kraštas išlįstų iki 1 cm. Tokiu atveju ir vizualiai vaizdas bus gražesnis, natūralesnis, ir neužkliūsite tvarkydami kapą.
Žemiau pateikiami praktikoje dažniausiai matomi tinkamai ir netinkamai panaudoti atskyrimai.
Tinkamai panaudoti skaldelės atskyrimai:
Netinkamai panaudoti skaldelės atskyrimai:
Nesvarbu kokį perskyrėją naudosite kapų tvarkymui (o jį būtinai naudokite!), svarbiausia, siekiant ilgaamžiškumo ir estetikos – visada užbaikite kompoziciją (nepalikite tarpų tarp juostų ar tarpo tarp dangų), sujungimus užtvirtinkite, tinkamu gyliu įkaskite juostą ir nepalikite per daug jos kyšančios virš skaldelės, būtinai derinkite spalvas.
Jeigu norite originaliai sutvarkyti artimųjų kapą, tačiau trūksta idėjų kaip tą padaryti – skambinkite. Mielai tuo pasirūpinsime.
* Straipsnio autorius MB Memorus. Bet koks straipsnio originalo ar jo kopijų panaudojimas (platinimas, kopijavimas, atgaminimas bet kokia forma) be autoriaus sutikimo yra neteisėtas.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.