Aptarsime kapų tvarkymo ir priežiūros ypatumus priklausomai nuo sezono – pavasario, vasaros, rudens.
Ruduo. Pirmiausia reikėtų pasirūpinti, kad rudenį Jūsų artimojo kapo nedengtų storas nukritusių lapų sluoksnis, tad jeigu kapas yra po medžiais, kurį laiką reikės dažniau jį aplankyti.

Kapavietės nuotrauka su pavaizduotu kryžiumi ir dviem žvakėmis po kapų priežiūros darbų

Ruduo

Rudenį pats geriausias metas formuoti augalus, karpyti gyvatvores. Taip pat reikėtų nukirpti visas nužydėjusias daugiametes gėles, paliekant 10-15 cm aukščio stiebus, o jautresnes šalčiui gėles vertėtų iškasti. Jeigu ant kapo turite pasodintų reiklesnių dekoratyvinių augalų, pvz. gluosniukų, baltųjų eglaičių, prieš žiemos šalčius šiuos augalus galėtumėte apdengti geotekstile, kad nenušaltų ir jų šakų neaplaužytų būsimas sniegas. Taip pat reikėtų gerai prilieti buksmedžius, spygliuočius ir dekoratyvinius augalus, jei ruduo sausesnis. Iki antosios rudens pusės, galima sodinti daugiametes svogūnines gėles, pvz. tulpes, narcizus, snieguoles, taip pat iki tada galima sodinti visžalius, žemaūgius, besidriekančių ar rutuliškų, kūgiškų formų augalus, pvz. įvairius kadagius, tujas, pušaites ar eglaites. Taip pat reikėtų peržiūrėti ir paruošti/restauruoti įvairius kapavietės statinius, pvz. impregnuoti suoliukus, reikalui esant perdažyti medinius kryželius, tvoreles. Specialiais betono dažais galima perdažyti betoninius kapavietės apvadus ar padengti juos struktūriniu tinku. Jeigu kapavietėje neseniai palaidotas žmogus arba tiesiog yra poreikis pakelti kapą žemėmis, dabar tinkamas metas tai daryti, kadangi iki pavasario žemė kuo puikiausiai susigulės ir vienodai sukris.

Ant kapo padėtos baltos gėlės ir uždegta žvakė

Pasiruošimas Vėlinėms

Artėjant svarbiausiai mirusiųjų pagerbimo dienai – Vėlinėms, svarbu yra bendrai sutvarkyti kapo aplinką. Čia tinka visi išvardinti ir rudeniui būdingi kapo priežiūros darbai. Kai visa kapo aplinka sutvarkyta, galima pasirūpinti kapo papuošimu, pasodinant šaltam orui atsparesnių gėlių, pvz. viržių, erikų, chrizantemų ar jurginų. Arba galima sukomponuoti keletą puokščių ar vainikų iš spygliuočių šakų ir atsparių šalčiui gėlių. Taip pat ant kapo galima padėti spygliuočių ir negyvų (dirbtinų) gėlių puokštes, vainikus, krepšelius. Tik šiuo atveju ypatingai yra svarbu negyvų gėlių spalva ir jų kiekis. Kapui papuošti rekomenduojama naudoti tik tokių atspalvių gėles, kurios natūraliai randamos gamtoje. Kokybiškai pagamintas netikras gėles sunku atskirti nuo tikrų ir „gyvų“ gėlių. Tokias gėles drąsiai galima naudoti puokštėse. Be to, kapą galima papuošti įvairiomis floristų sukurtomis ar pačio padarytomis rudeninėmis kompozicijomis. Iš spygliuočių, šermukšnio uogų, gražiai susuktų rudeninių lapų, sąmanų, medžių žievės, kaštonų, kankorėžių, papildomų dekoro elementų, galima padaryti įvairių aukščių ir formų kompozicijų. Tokios puokštelės taip pat išliks labai ilgai ir papuoš ne ką mažiau, nei sezoninės gėlės. Pasitelkus kūrybą ir fantaziją rudeninėmis kompozicijomis galima tikrai originaliai papuošti artimųjų kapą. Žemiau pavaizduotos natūraliai atrodančios dirbtinų gėlių puokštelės.

Ant kapavietės padėto vainiko nuotrauka

Po visų Šventųjų dienos, likusiu šaltuoju metų laikotarpiu, galima apgalvoti pageidaujamus pakeitimus pavasariui. Sudarykite kapo sutvarkymo-apželdinimo planelį, kad pagal jį, pavasarį, galėtumėte sodinti sezonines gėles, įvairius kiliminius augalus. Apgalvokite, kaip keisite ar atnaujinsite kapo dangą.

Pavasaris

Apgenimi dekoratyvūs krūmeliai, įdirbama, supurenama žemė, sodinamos pavasarinės gėlės, spygliuočiai, patręšiami augalai, aplink kapą klojamos trinkelės, atliekami kapavietės restauracijos, dangos atnaujinimo darbai, prižiūrimi pasodinti augalai juos liejant. Ankstyvą pavasarį labiau reiklius dekoratyvinius augalus, pvz. gluosniukus, baltąsias eglutes, galite pridengti geotekstile, nes šiuos augalus dažnai pažeidžia anktyvosios pavasario saulės spinduliai. Jeigu daug piktžolių aplink kapavietę – jos gali būti naikinamos cheminiais preparatais (herbicidais) arba tiesiog ravint.

Ant kapo padėto vainiko nuotrauka

Vasara

Kapas toliau prižiūrimas – pasodinamos ir prižiūrimos sezoninės gėlės – liejamos, tręšiamos, nuskabomi nužydėję žiedai, rūpinamąsi, kad kape ir aplink jį neaugtų piktžolės, svarbu, kad augalai turėtų pakankamai drėgmės – papildomai liejama.

Jeigu susiduriate su sunkumais, prižiūrint ir tvarkant artimųjų kapus – skambinkite. Esame pasiryžę Jums padėti.

* Straipsnio autorius MB Memorus. Bet koks straipsnio originalo ar jo kopijų panaudojimas (platinimas, kopijavimas, atgaminimas bet kokia forma) be autoriaus sutikimo yra neteisėtas.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.