Prieš renkantis kapų apželdinimui skirtus daugiamečius augalus, įvertinkite būsimas augalų augimo sąlygas ir būsimą kapo lankymo dažnumą jų priežiūrai. Rinkitės šviesomėgius augalus tuo atveju, jeigu kapas yra ant tiesioginių saulės spindulių. Jeigu kapas yra po medžiais, rinktis reikėtų dalinį arba visišką pavėsį pakenčiančius augalus. Jeigu neturėsite galimybės dažnai prižiūrėti kapo, lieti, tręšti ir prižiūrėti augalų – rinkitės visiškai nereiklius augalus. Jeigu vis gi sodinti norite reiklesnius augalus, o kapo žemė nėra tinkama joms augti, tada galite įterpti geresnės žemės (pvz. jau paruošto augalų grunto, juodžemio). Jeigu sodinate spygliuočius, viržius, erikas ir kitus rūgštesnę žemę mėgstančius augalus – įterpkite žemės skirtos būtent jiems. Iš visos galybės ir plataus pasirinkimo augalų, žemiau pateikiama keletas dekoratyvių (lapuočių, šliaužiančių, žydinčių) daugiamečių augalų, tinkančių kapų apželdinimui.

Kapas apželdintas daugiamečiu raugerškiu
Raugerškis – Berberis thunbergii ‘Atropurpurea Nana’
Augalas apie apie 0,5 m aukščio ir 0,6 m pločio. Metinis prieaugis apie 10 cm. Žydi gegužės mėn. Dirvožemis tinka lengvas, vidutinio derlingumo ir drėgnumo. Augalas šviesomėgis, bet gali augti irdaliniame pavėsyje.
Buksmedis – Buxus sempervirens arborescens
Laisvai augdamas gali užaugti iki 2 m, o karpomas gali būti ir iki 50 cm. Auga lėtai. Nereiklus dirvai. Geriausiai auga vidutinio derlingumo ir derlingoje, kalkingojepriemolio dirvoje, saulėje, daliniame ar visiškame pavėsyje
Lanksva japoninė – Spiraea japonica ‘Goldflame’
Augalo aukštis 40-60 cm, plotis toks pats, lapai pavasarį ryškiai geltoni, vėliau – gelsvai žali, rudenį – oranžiniai. Žydi birželį-liepą. Dirva turi būti vidutinioderlingumo, vidutinio drėgnumo.
Kapas apželdintas daugiamete japonine lanksva
Sveikalapis gluosnis – Salix integra ‘Hakuro nishiki’
Gali augti įvairiose dirvose, bet drėgmės turi pakakti. Gerai žiemoja, bet gali apdegti kaitrioje saulėje, būtina genėti. Augalo aukštis priklauso nuo poskiepio aukščio.
Kapas apželdintas daugiamečiais paprastaisiais čiobreliais
Paprastasis čiobrelis – Thymus serpyllum ‘Coccineus’
Žemas iki 5 cm augalas, kvapnus, šliaužiantis. Žydi birželio-rugsėjo mėn. sudarydamas spalvotą kilimą. Geriausiai jaučiasi saulėtoje, sausoje, akmeningoje ar smėlingoje vietoje, ne itin trąšioje žemėje.
Kapas apželdintas daugiamečiais citrininiais čiobreliais
Citrininis čiobrelis – Thymus citriodorus
Sodinti reikėtų saulėtoje vietoje, purioje, derlingoje, vandeniui laidžioje dirvoje, geriausia laidžiame priesmėlyje. Augalo aukštis 10-15 cm.
Kapas apželdintas daugiamečiais čiobreliais
Paprastasis ir citrininis čiobreliai kartu
Kapas apželdintas daugiamete tamsiai žalia uolaskėle
Kapas apželdintas daugiamete šviesiai žalia uolaskėle
Uolaskėlė – Saxifraga arendsii ir Saxifraga callosa
Kapas apželdintas daugiamečiu vaistučiu
Vaistutis – Arabis ferdinandi-coburgi ‘Variegata’
Žydi balandį-gegužę. Žemu kilimėliu besiplečiantis margalapis kerelis, nereiklus dirvožemiui, geriausiai auga saulėtoje vietoje, tačiau gali augti ir daliniame pavėsyje. Užauga iki 20 cm aukščio. Žiemoja nepridengtas.
Kapas apželdintas daugiamete glažute pūkuotaja
Glažutė pūkuotoji – Cerastium tomentosum
Lapai apaugę sidabriškais, baltais plaukeliais, žemės paviršių dengia nuo ankstyvo pavasario iki vėlyviausių šalnų. Pavasarį reikia kuo trumpiau nukirpti, kad susiformuotų gražus keras. Vienoje vietoje gali augti 4-6 metus. Mėgsta laidžias, lengvas, trąšias dirvas, atspari kaitrai, sausrai.
Kapas apželdintas daugiamete alpine sidabražole
Alpinė sidabražolė – Potentilla crantzii ‘Goldrausch’
Aukštis 10-15 cm, plotis apie 20 cm, žydi balandį-rugpjūtį geltonai, auga saulėkaitoje, bet kurioje, labiau sausesnėje dirvoje.
Kapas apželdintas daugiamečiu žaliu eraičinu
Eraičinas žalias – Festuca scoparia
Užauga iki 10-12 cm aukščio. Dekoratyviniai ištisus metus. Augdami sudaro žalsvo atspalvio kupstelius. Yra lengvai auginami, atsparūs šalčiams. Ši rūšis geriausiai auga derlingesnėje, drėgnesnėje dirvoje ir pusiau pavėsyje. Kas 3 metus, anksti pavasarį kerelius reikia išskaidyti į mažesnius kerelius.
Kapas apželdintas daugiamete dviname katpede
Dvinamė katpėdė – Antennariadioica ‘Rubra’
Daugiametis, iki 20 cm aukščio užaugančiais žiedynais augalas. Žydi gegužės–liepos mėnesiais, mėgsta sausas vietas, saulės spindulius. Lėtai plinta lapų skrotelėmis. Lapai sidabriškai žali. Žiedai pūkuoti, rausvos spalvos.
Kapas apželdintas daugiamečiu fortūno ožekšniu
Fortūno ožekšnis – Euonymus fortunei
Tinka saulėta ir pusiau saulėta vietos.Aukštis apie 0,3 cm, plotis apie 1,5 m. Nereiklus, žiemą nemeta lapų. Tinkama vidutinio derlingumo ir derlinga, drėgnoka priesmėlio, lengvo ir vidutinio priemolio neutrali dirva.
Kapas apželdintas daugiametėmis perkūnropėmis
Įvairios perkūnropės/šilropės – Sempervivum
Auga bet kokioje dirvoje, geriausiai tinka lengva, su šiek tiek priesmėlio dirva. Skirtingų rūšių perkūnropės skiriasi lapų spalva, žiedynų aukščiu, žiedų spalva. Atspari šalčiams. Priklausomai nuo rūšies, gausiausiai žydi nuo kovo iki birželio.
Kapų apželdinimas daugiamečiais šilokais
Įvairūs šilokai – Sedum
Yra be galo daug genčių ir veislių. Gerai auga sausuose priesmėlio, laidžioje vandeniui dirvoje, puikiai pakelia sausrą, reikalauja mažai priežiūros. Dauguma šilokų šliaužia sudarydami tankų kilimą.
Kapų apželdinimas daugiamete siūline žemene
Siūlinė žemenė – Sagina subulata
Kiliminis augalas. Gruntas jai turi būti humusingas, su šiek tiek priesmėlio, nepersausas. Žydi gegužę-liepą, žiedeliai apie 5 cm aukščio, tinka saulėta vieta ar dalinis pavėsis, pavėsyje nežydi.
Kapas apželdintas daugiamete šliaužiojančia vaisgina
Šliaužiančioji vaisgina – Ajuga reptans
Kiliminis augalas, žydi gegužės – birželio mėnesiais. Žema 10 – 15cm aukščio, išaugina lapuotas palaipas, žiedai aukšti statūs, mėlyni iki 20 cm aukščio. Sodinti daliniame pavėsyje. Žemė turėtų būti lengva, puri, drėgna.
Kapų apželdinimas daugiamete vilnotaja notra
Vilnotoji notra – Stachys byzantina
Lapai pailgi, pilki, plaukuoti, sudaro kilimą. Žydi birželio mėnesį, bet žiedai nėra dekoratyvūs. Augalas bus dekoratyvesnis, jei neleisite žiedams augti ir juos nuskinsite. Geriausiai auga saulėtoje vietoje, sausesnėje dirvoje su geru drenažu. Pavėsyje augančios notros lapai nebus tokie pilki.
Kapų apželdinimas daugiamete vilnotaja notra
Viržiai – Calluna
Tinka saulėtos, nuo vėjo apsaugotos vietos. Gali augti pavėsyje tik mažiau žydės, o augalo krūmai bus išsiskleidę. Mėgsta rūgščią, drėgną, neperšlapią dirvą. Augalas užauga apie 0,30 cm aukščio ir 0,40 cm pločio.

Svarbu pabrėžti, kad kapui apželdinti sodinami augalai, turėtų derėti prie bendro kapavietės stiliaus. Prie didelio paminklo nederės vien smulkučiai augalai, o prie mažo paminklo – dideli. Prie senovinio stiliaus kapavietės nederės labai modernūs augalai, tada labiau vertėtų rinktis įprastus, tradicinius augalus, pvz. perkūnropes, vilnotąsias notras ir pan. Taip pat būtina atsižvelgti į bendrą kapavietės spalvų gamą, kad vaizdas netaptų margu. Labai svarbu išsiaiškinti, kaip augalai atrodys praėjus keleriems metams po pasodinimo, bei, kokios specialios priežiūros jiems reikėtų, kaip dažnai galėsite augalus prižiūrėti. Jeigu yra galimybė, prieš sodinant augalus, pasikonsultuokite su medelyno atstovais arba apželdinimo specialistais.

Jums taip pat gali būti aktualus straipsnis apie kapo apželdinimą vienmetėmis gėlėmis.

* Straipsnio autorius MB Memorus. Bet koks straipsnio originalo ar jo kopijų panaudojimas (platinimas, kopijavimas, atgaminimas bet kokia forma) be autoriaus sutikimo yra neteisėtas.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.