Straipsnis aktualus tvarkantiems ir prižiūrintiems savo artimųjų kapus. Tenka girdėti klausimą: “ką daryti, nusibodo man tie gvazdikėliai, ką dar galėčiau be jų sodinti?“ Tad straipsnyje rasite keletą jau įprastų ir tradicinių gėlių, tinkančių kapų apželdinimui, bei keletą rečiau sodinamų gėlių tvarkant kapus. Gėlės yra vienmetės, ryškiaspalvės, ilgai žydinčios.

Žioveinis levukas

Kapo apželdinimas vienmečiais žioveiniais ievukais

Dar vadinamas “šuniukais”. Užauga 15 – 20 cm aukščio, žiedynai stambūs, įvairiaspalviai. Gerai auga sunkesnėje, trąšioje dirvoje ir atviroje, saulėtoje vietoje.

Smulkiažiedės chrizantemos

Kapavietė apželdinta vienmetėmis baltomis chrizantemomis

Įvairiaspalvės. Sodinti reikėtų saulėtoje, šviesioje vietoje, gerai laidžioje drėgmei dirvoje. Geriausiai tinka silpnai rūgšti priesmėlio arba priemolio dirva. Laistymui vidutiniškai reiklios. Karštomis dienomis rekomenduojama palieti kasdieną. Atsparios šalnoms yra vėlyvųjų veislių ir geltonos spalvos smulkiažiedės chrizantemos. Kai kurios jų ištveria net iki -5C šaltį.

Gazanijos

Kapas apželdintas skirtingų spalvų gazanijomis

Dar vadinamos saulės gėlėmis. Vienmetės, užaugančios iki 25 – 40 cm aukščio. Įdomu tai, kad apsiniaukusiomis dienomis gazanijų žiedai ne pilnai išsiskleidžia, o esant vakarui ar lyjant – visai susiskleidžia. Žiedai jų dideli, apie 10 cm skersmens, įvairių spalvų. Peržydėję žiedynai reguliariai nuskabomi. Gerai auga šviesioje, saulėtoje, sausesnėje vietoje, bet derlingoje, vidutinio sunkumo dirvoje, kurioje nėra stovinčio vandens. Per sausras reikia laistyti.

Kininiai gvazdikai

Kapas apželdintas rausvais kininiais gvazdikais

Gali būti vienmečiai ar dvimečiai, užauga apie 15 – 20 cm aukščio, yra įvairių spalvų žiedų. Žydi nuo birželio mėnesio iki šalnų. Mėgsta purią, trąšią priemolio dirvą ir saulėtą vietą.

Plunksninė celiozija

Kapavietė apželdinta vienmetėmis plunksninėmis celiozijomis

Užauga apie 20 cm aukščio, žydi liepą-rugsėjį, žiedai ryškiaspalviai. Mėgsta šiltą, saulėtą vietą, trąšią ir drėgnoką dirvą. Žiedynas tarsi liepsnelės pavidalo.

Gvazdikinis serentis

Kapas apželdintas įvairių spalvų gvazdikiniais serenčiais

Vienmetis, užaugantis iki 30 cm aukščio. Žiedai dideli, stambūs, pilni. Žydi liepą-spalį. Mėgsta šiltą, saulėtą vietą, gali augti ir pusiau pavėsyje, pakelia sausras, bet neatsparus šalčiams.

Vienmetis jurginas

Kapas apželdintas vienmečiais jurginais

Žemūgiai, užaugantys 25 – 40 cm aukščio. Žydi birželio pabaigoje ir ištveria iki šalnų. Jų žiedai pilnaviduriai, įvairiaspalviai. Geriausia auga saulėtoje vietoje, vidutiniškai drėgnoje ir derlingoje dirvoje.

Kaulasėklis

Kapavietė apželdinta vienmete kaulasėkle

Vienmetė gėlė, kuri nebijo trumpų, iki -5C šalnų. Krūmelio aukštis apie 30 – 40 cm. Reikalinga pakankamai derlinga dirva, mėgsta saulėtas vietas, nepakelia stovinčio vandens. Reguliariai palaikant drėgną dirvą (tačiau neperliejant) ir gėles tręšiant, jos žydės iki pat šalnų. Peržydėjusius žiedus reikėtų nuskabyti. Kai kurios veislės, kaip ir gazanijos, suskleidžia žiedelius esant vakarui.

Krūminė lobelija

Kapas apželdintas violetine krūmine lobelija

Iki 20 cm aukščio ir panašaus pločio, gausiai žydintis krūmelis. Jos mėgsta saulėtą vietą, bet tinka ir dalinis pavėsis. Dirva turi būti derlinga ir puri, geriausiai neutrali, vidutinio derlingumo. Nėra reiklios auginant. Žiedeliai ryškiaspalviai – balti, mėlyni, violetiniai. Žydi nuo pavasario iki vėlyvo rudens.

Žemaūgė verbena

Kapavietė apželdinta baltų žiedų žemaūge verbena

Užauga apie 20 – 30 cm aukščio. Žydi ilgai – nuo liepos mėnesio iki vėlyvo rudens. Verbenų yra įvairiaspalviais žiedais – nuo ryškiai raudonų iki pastelinių spalvų. Kaip ir kitas žydinčias gėles, jas reikėtų patręšti į sezoną bent pora kartų. Geriausiai auga šviesiose, drėgnokose, tačiau neužmirkusiose vietose. Jautri didesnei sausrai ir drėgmės pertekliui.

Pilkšvalapė žilė

Kapas apželdintas pilkšvalape žile

Nors yra dvimetės, bet auginamos kaip vienmetės. Užauga 25 – 35 cm aukščio. Auga greitai, dekoratyvios dėl pilkų lapų, puikiai tinka, kaip foniniai augalai kitoms, ryškiaspalvėmis gėlėmis. Žydi birželį, spalį. Tinka augti saulėtoje vietoje ir daliniame pavėsyje. Nereiklios dirvai, atsparios pirmosioms šalnoms.

Sodinant gėles, pasirinkite tas, kurios geriausiai augs būsimose sąlygose. Jeigu esamas gruntas neatitinka gėlių sodinimo rekomendacijų, o jas vis tik norisi sodinti, galite įterpti joms geresnės žemės, pvz. grunto, skirto gėlėms. Žydinčias gėles nepamirkite tręšti į sezoną bent kelis kartus, o nužydėjusius žiedus geriausia yra nuskabyti. Apželdinant kapus, iš vienos gėlių rūšies, kurios turi keletą skirtingų žiedų atspalvų, galima suformuoti įdomesnį išdėliojimą, suformuojant gėlių raštą. Sodinant skirtingas gėlių rūšis, derinkite jas tarpusavyje pagal žiedų stambumą, spalvą ir gėlių aukštį. Tačiau svarbiausia tvarkant kapus yra nepersistengti su kapo apželdinimu. Geriau mažiau gėlių, negu jų per daug.

Jums taip pat gali patikti straipsniai apie kapo apželdinimą daugiamečiais augalais bei kapo priežiūrą visus metus.

Jeigu susiduriate su sunkumais tvarkant bei prižiūrint artimųjų kapus – skambinkite, mielai Jums padėsime.

* Straipsnio autorius MB Memorus. Bet koks straipsnio originalo ar jo kopijų panaudojimas (platinimas, kopijavimas, atgaminimas bet kokia forma) be autoriaus sutikimo yra neteisėtas.

Eglė Balčiūnienė
Reikia patarimo ar pagalbos?
Susisiekite telefonu 8 630 144 30 arba parašykite mums.
Visus su kapavietės įrengimu arba atnaujinimu susijusius rūpesčius palikite mums.